Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Nasıl Yapılır / Faydalı Bilgiler / AÇ VE SUSUZ NEKADAR DAYANABİLİRİZ ?

AÇ VE SUSUZ NEKADAR DAYANABİLİRİZ ?

Ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde merak edebileceğiniz bu konu hakkında bir yazı hazırlamak istedik.Keyfli bulmanız dileklerimizle.

Ofiste çalışırken nedense insan oldukça çabuk acıkır ve birkaç saat bile açlığa dayanmak çok zordur.Belki stresten yada belki sıkıntıdan.Sanki ofiste çalışmak bizi daha çabuk acıktırmakta.Oysa açlığın limitlerini sınayabileceğiniz son yer ofisimiz.

Açlık ve susuzluk birbirinden oldukça farklı faktörlerdir.Susuzluğa dayanıklılığımız düşüktür.Oysa açlık,su olduğunda uzunca süre dayanabildiğimiz bir olgu.Elbette bu kişinin kilosuna,yaşına ve sağlık durumuna göre değişir.

Yiyeceksiz Yaşamak

Yemeksiz dayanma pek çok faktöre göre değişmektedir.Mesela hapisteki bir kişinin açlık grevi yaparken dayanabildiği süre veya bir dini liderin yemeksiz dayanabildiği süre oldukça uzundur.Gandi 70 yaşlarında iken 21 günlük oruçlara dayanabilmiştir.Doğada kaybolan kişiler de oldukça uzun süreler aç yaşayabilmiştir.Doktorların söylediğine göre,sağlıklı bir insan suyu olduğu sürece 8 hafta gıdasız yaşayabilir.Kimi kişiler bundan da uzun yaşamıştır.Kimileri de bu sürenin yarısını zor çıkarmıştır.Sağlıklı bir vücut iyi idare eder fakat kilolu bir kişi bunu çok daha iyi idare edebilir.

Vücudumuzun yağ olarak depoladığı kilolarımız karbonhidrattır ve açlık durumunda ilk önce onlar harcanır.Onlar bitince sıra proteinlere gelir ve sonra vücudun kendisi gider.Metabolisma da önemli rol oynar.Çünkü yağları enerjiye çeviren o dur.Yavaş bir metabolismanız varsa dayanma süreniz daha uzundur.Yağlar daha geç sürede enerjiye dönüşür ve yağların tekrar elde edilmesi için yeme ihtiyacınız daha geç oluşur.Yemek olmadığında metabolizma kendini daha da yavaşlatır ve hayatta kalma olayını uzatmaya çalışır.

Hava şartları da önemli rol oynar.Aşırı sıcak ve soğukta süre kısadır.Bir bakıma bu iyi bir şey.Çünkü açlığa fazla katlanmadan ölmüş oluruz.Bu şartlarda sıcaklık,daha hızlı sussuz kalmamıza neden olur.Sıcak ortamda vücut kendini soğutmak için terleme yöntemini kullanır ve bu hızlıca su kaybı demek.Soğukta ise tam tersi.Vücut ısısını yükseltmek için daha fazla enerji gerekir ve bu daha çok yağ yakımı demek.

Açlık süresindeki günlerde görülecek semptomlar başlıca şöyledir:

Zayıflık,Kafa karışıklığı,kronik ishal,sinir,kötü seçimler yapma,azalmış cinsel dürtü ve bağışıklık zayıflaması.

Bu aşamadan sonraki ileri açlık seviyesinde ise birer birer organ iflas etmeleri başlar.Bunun yanında bu lişilerde,hayal görme,konvülsyon,kas spazmları ve düzensiz kalp atışları başlar ve son.

Su Olmadan Nekadar…

Gıda olmadan baya bir süre idare edebildiğmize göre gelelim suya.Gıdaya göre su çok daha acımasızdır.Öyleki sıcak bir ortamda su olmadan birkaç saatte ölürüz.Yani en basitçe,insanoğlu susuz yapamaz.Çok şekilde su kaybı yaşarız.Tuvalete çıkarken,terlerken,yüzümüzden ve hatta nefes alıp verirken.Kaybolan bu suyu yerine koymazsak organlar hızlıca iflas eder.Sıcak bir ortamda bir yetişkin saatte ortalama 1,5 litre su kaybeder.Ortam daha da ısınırsa vücüt ısısıda yükselir ve su olmazsa ısı çarpması riski oluşur.Su bu durumda vücüt ısısını düşürmeye ve çarpma riskini azaltmaya yardımcı olur.

suyun-gorevi

Sussuzluğun başlangıç aşamasında görülenler:

Tükürük salımı,Tuvalete çıkma azalması,Dışkı azalması,Dışkıda koyu renk ve yoğun koku.

Sussuzluğun ileri seviyesinde:

Daha da düşük tuvalete çıkma,kuru ağız,kuru ve batık gözler,hızlı kalp atışı.

Son aşamada:

Dışkı yok,letarji ve sinirlilik,kusma ve ishal.Sonrasında şok ve deride mavi-gri görüntü.

Şimdi gelelim nekadar sussuz yaşayabileceğimize.Hava şartları ve durumumuz iyi ise 3-5 gün arası yaşarız.Daha sağlıklı bir kişi 1 gün daha idare edebilir.Yani susuzluk test edebileceğimiz bir şey olmamalı.Yemek yemediğimiz oruç gibi zamanlarda bu süre 1 günü geçmemelidir.Aksi halde hayati risk ortaya çıkacaktır.

Doktorlara göre,günde en az 8 bardak su tüketmek gerekiyor.Hatta kimisi 10 diyor.Orucun yaklaştığı ve sıcakların bastırmaya başladığı şu günlerde umuyoruzki sağlıklı ve sıhhatli bir ramazan geçiririz.

Kapanışı japonyada yaşanmış olan ilginç bir olay ile kapatalım:

2006 yılında uzun yürüyüşler yapan bir japon gurubundan olan adam düşer ve bayılır.Kurtarma ekipleri onu tam 24 gün sonra bulur.Üstelik beklenmedik bir şekilde hayatta kalmış vaziyette.Hava soğuk ve adam baygın olarak 24 gün beklemiş.Bulunduğunda vücut ısısı normalin 27 derece altında idi.Kalp atışı yoktu ve organları kapanmış durumdaydı.Doktorlara göre adam acıdan kaynaklı şok durumuna düşmüş ve öyle kalmış olabileceğini düşünüyor.Bu şekilde beyin ölümü gerçekleşmediği için ve vücut çalışmadığından aç ve susuz dayanabilmiş.

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …