Cuma , 28 Şubat 2020
ana sayfa / Nasıl Yapılır / Faydalı Bilgiler / ARI SOKMALARINDA NE YAPILMALI

ARI SOKMALARINDA NE YAPILMALI

Kampta çadırınızda yatarken yada sehilde uzanmış güneşin tadını çıkartırken, hiç farketmez.Bütün bu etkinlikleri zehir edebilecek bir olay var, o da arı sokması.Kulağa basit gibi gelebilir fakat bu basit arı sokmasının ölüme bile götürdüğü sıkça olan bir olay.Bu yüzden sizler için böyle bir durumda ne yapabileceğinizi araştırdık.

Herşeyden önce sokulan bölgeyi sabun ve suyla iyice temizlemeliyiz.Bu enfeksyona neden olabilecek bakterileri uzaklaştırır.Zaten arı sokmasını ölümcül yapabilen şey enfeksyon olmasıdır.İşte bu yüzden dikkate değer bir konudur.Şehre uzaktaysak bu daha da önemli oluyor.

Yanınızda var ise bir diş sarımsağı ezin ve şişliğe sürün.Bu ağrıyı azaltıcaktır.Oldukça popüler bir yöntemdir.

İkinci çözüm lavanta yağa olabilir.Lavanta yağ arı zehrini yok etmede etkilidir.

Karbonat ve suyu karıştırıp  aynı şekilde şişikliğe sürebilirsiniz.

Soğanın iç sulu bölgesi de bir yöntemdir.

İlginç bir diğer yöntem de bal dır.Arının ürettiği bir madde aynı zamanda sokmasına da iyi gelmektedir.Zaten bal insan için bir şifa kaynağı değilmidir.

Son olarak maydanoz.Birkaç dalını iyice kıyıp sulandırın ve yaraya sürün.

Bu basit yöntemler işe yaramaz ise doktora gidilmelidir.Dediğimiz gibi kimi zamanlarda enfeksyona neden olabilen arı sokmaları hayati tehlike oluşturabiliyor.Ayrıca haberiniz olmasa da arı sokmasına alerjiniz de olabilir.Alerjik durumlar tahmin edilemez sonuçlar doğurabiliyor.Vücudumuzun alerjiye nasıl tepki vereceği belli olmayabilir.O yüzden arı gördüğünüzde onu kızdırmamak en mantıklısı olacaktır.

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …