Salı , 7 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / Atmosferdeki Metan ve Co2 Seviyeleri Yükselmeye Devam Ediyor

Atmosferdeki Metan ve Co2 Seviyeleri Yükselmeye Devam Ediyor

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japon GoSat ajansı tarafından yürütülen ortak çalışmalar sonucu bu yılki atmosferik ölçümler de iç açıcı çıkmadı.2007 yılına sabit seviyede seyreden karbon diyoksid seviyeleri günümüze kadar her yıl yüzde 0,3 derecelik bir artış gösterdi.Bununla beraber yıllık ölçülen metan gazı seviyeleri de aynı ölçüde artış göstermiş durumda.

Bu artışların nedenini araştıran bilimciler şimdiye kadarki sebep olan fosil yakıtının yanında çoğalan dünya nüfusunu besleyen tarım çalışmalarının da büyük etken olduğunu düşünüyor.Haritalarda görülen mevsimsel artış ve oynamalar özellikle çin ve hindistana dikkat çekiyor.Bu ülkelerde yapılan büyük çaplı pirinç ve benzeri suya ve neme dayalı tarım buna sebep olmakta.

esa-satellite-data-rising-methane-carbon-dioxide

Özellikle son 10 yılda büyük artış gösteren karbon dioksid seviyelerine karşı dünyamızdaki ormanlar insanoğlunun sebebiyet verdiği bu artışın sadece yüzde 25’lik kısmını giderebilmekte.Geri kalan kısım da sürekli değişen ve kötüleşen iklim şartlarının başlıca sebebi haline geliyor.Bilim insanları bu değişimin bitki örtüsünü nasıl etkileyeceğini şuan için öngörememekte.

Bu öngörüyü yapabilmek amacı ile bu yıl başlatılan ve adına ‘Sentinel-5P’ adı verilen uydunun yörüngeye oturması ile bu öngörüler ve daha fazlasının yapılabilmesi mümkün olucak.Uydu her gün dünya atmosferini tarayıp ölçüm yaparak çok daha kesin ve güncel bilgiler elde edecek.Aynı zamanda bölgesel taramalar da yapacak olan uydu,hangi ülkelerin nekadar tahribata yol açtığını da ölçebilecek.

Bu bilgiler geçen hafta Prag şehrinde yapılan, Yaşayan Dünya sempozyumunda yayınlandı.Daha fazla bilgi için ESA sitesine göz atabilirsiniz.

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …