Cumartesi , 16 Kasım 2019
ana sayfa / Avcılık / AYI SALDIRISINDA NE YAPILMALI

AYI SALDIRISINDA NE YAPILMALI

Kamp çadırınızda güzel bir güne uyandınız ve fermuarı açıp dışarı çıkıyorsunuz.Ama o da ne,karşınızda o anda orada görmek isteyeceğiniz son görüntü.Gözlerini dikmiş size bakan kocaman bir AYI.Bu adrenalin bombasının patlama anında hayatınız film şeridi gibi akmaya başladığı o anda keşke dememek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz 🙂

1- Hızlıca Ayıyı Tanımlayın: Ayılar türlerine göre saldırganlık ve ölümcül olma farklılıkları gösterir.Aynı zmanda kocaman bir kara ayı’yı boz ayı sanabilirsiniz.

Kara Ayı (Ursus americanus):Kiloları 55-300 arasıdır.Renkleri siyahtan sarımsı tonlara kadar değişim gösterir.Boyun kısmı rengi vücuduna göre daha açık bir tondadır.Arka ayakları üzerinde durduğunda uzunlukları 1.2-2.1 metre aralığında olur.Omuz genişlikleri de 60-100 santim arasındadır.Düz bir yüz,düz bir arka hat,küçük bir baş ve koyu renkli kısa pençeleri ayırt edici özellikleridir.

Boz Ayı,Kahverengi Ayı Veya Grizzli (Ursus arctos ve Ursus arctos horribilis): Genellikle Avrasya ve Kuzey America’da yaygındırlar.Alt türleri de olduğundan tamamına boz ayı demek daha doğrudur.Zira en tehlikeli olan tür bunlardır.En büyük olanları Kodiak türüdür.300-680kg arasında ağırlıkta olabiliyorlar.Daha yaygın olan Boz ayılar 250-450 kg arasındadır.Renkleri siyah ile sarımsı tonlara kadar çeşitlidir.Genelde kırlaşmış gümüş uçlu görünümlü olurlar.Aya kalktıklarında 2.75-3.65 metre boylarında olabilmekteler.Belirgin özellikler olarak ön ayak omuzları bombeli ve omuz arası çukurdur.Başları büyüktür,pençeleri uzun ve kıvrımlıdır,yüzü bükümlü ve çukurlu,sırtı kamburumsu’dur.

Birkaç tür daha mevcut fakat nadir veya kutupta olduklarından tanımlama gereği görmedik.

2- Hızlıca Ayının Savunma Amacındamı, Yoksa Yiyecek Yolunu Temizlemek İçin Saldırı Planındamı Değerlendirin: Bu sizin bir sonraki davranışınızı planlamak için iyi bir bilgi olacaktır.Bu durumda artık ayıya saldırgan olmadığınızı ve ona tehtid oluşturmadığınızı gösterebilirsiniz.Burada yapılabilecek başlıca hareketler; Boyunuzu büyütmek,gürültü çıkartmak veya ölü taklidi.Eğer ayı sizi rakip olarak görürse saldırma olasılığı daha düşüktür.Fakat av olarak algılarsa işe ozaman saldırması kesindir.Bu yüzden sessiz olmak veya ölü taklidi yapmak saldırı olasılığını arttırır.Bu nedenle güvenle kurtulmanız için daha da etkili yollar bulmak gerekli.Kara ayıların insanlara saldırma olasılığı boz ayılara göre daha düşüktür.Belki bu insan ve kara ayının boyu ile ilgili olabilir.Fakat bölgesi tehtid edilmiş gibi hissederse,veya ebeveyninden ayrılmış genç bir ayı ise saldırı olasılıkları yüksektir.

Kara Ayıların Korunma Amaçlı Saldırırısı: Savunma amaçlı saldırıda ayı genelde sizi uzaklaştırmaya çalışır.Isırma ve pençeleriyle savuşturma eylemindedir.Böyle saldırılarda boyun kısmından yapılan ölümcül ısırmalar olmaz ve bu iyi bir durum sayılabilir.

Kara Ayıların Öldürme Amaçlı Saldırısı: Saldırı amacındaki ayı sizi uzun süre takip edecektir.Saldırı şekli genelde pençeleri ile sararak ve boyun ile baş kısmından ısırmaktır.Bu tür saldırıda ayı kesinlikle caymayacaktır.

Boz Ayı/Grizzli Savunma Saldırısı: Kısa süreli kaçışlar ve blöf amaçlı kısa saldırılar yapar.Böylece sizin tehtid seviyenizi ölçer.Kızgınlık seviyesi kulak şekillerinden de okunabilir.Kulaklar daha arkaya eğimli ise saldırı olasılığı daha fazladır.Aynı şekilde boyun kısmındaki saçlarını da saldırı olasılığına göre dikleştirir.Ayrıca rüzgar arkanızdan ona doğru esiyorsa daha iyi koku alır ve saldırı olasılığı artar.

Boz Ayı/Grizzli Öldürme Amaçlı Saldırısı: Savunmadaki benzer saldırılar olacaktır fakat geri çekilmesiz ve çok daha ciddi.4 ayak üzerinde ise agresifliğini başını sağa sola savurarak ve ağızını açıp kapayarak gösterir.

Bütün ayı türleri tehlikelidir ve böyle anlarda yanınızda ne veya kim varsa herşey ile karşı koyun.Kampınızı dikezleyen bir ayı göürseniz de yardım alın.

3- Koruma Yada Saldırı Amacı,Farketmez Ayının Her Saldırısı Tehlikelidir. Umarız başınıza gelmez fakat gelirse bilinçli olmak şart.Sakin kalmak ve paniklememek en önemlisi.Böylece aklınız karışmaz ve yapabilecekleriniz artar.

İlk anda öncelikle boyunuzu büyük göstermeye çalışın.Dizlerinizi hafif açınki geniş görünün aynı zamanda.Varsa ceketiniz kafa üstünüzde tutunki  boyunuz artsın.

Varsa sırt çantanız onu çıkarmayın.Bu size ekstra koruma sağlayabilir.

Göz temasından kaçının.Ayılar göz temasını tehdit olarak algılar.Gözlerine bakmasanız da onu sürekli takip edin.Ne yaptığını sürekli görün.

Sesler çıkarmak işe yarayabilir.Bilinmelidir ki metallerin çıkarttığı sesler ayıları diğer seslere oranla daha çok korkutur.Bu bilgi ile ilgili belgeseller mevcut.Bu teknik daha küçük ve genelde kara ayılarda işe yarar.Büyük ayılar ve boz ayılar sesi tahrik edici bulabilir.

Gece vakti ise fener veya fotoğraf makinesi flaşı ile gözlerini kısa süreliğine kör edebilirsiniz.Işık işe yarayan bir tekniktir.İyi bir led fener bulundurmak çok işe yarayabilir.

Kaçmayı aklınızdan çıkartın.Kaçmak tüm avcı hayvanlarda korku ve zayıflık algısı yaratır.Ayıların saatte 60 km hızla koşabildiklerini unutmayın.

Çadırda saklanmayı denemeyin.Kokunuz orda olduğunuzu bildirir.

Gelelim yaygın bir tekniğe.Ağaca tırmanmak.Bu işe yaradığı kadar yaramayan da bir teknik.İşe yaraması için karşılaştığınız ayının büyük olmasına bağlı.Daha ufak ayılar ağaçlara hızlıca tırmanabilir.Yani bu tekniği ufak boylu ayılarda kullanmayın.Ayı büyük ise, tırmandığınız ağacın büyük ve kolay yıkılmayan bir ağaç olsun.Zira büyük ayılar ufak tefek ağaçları yıkabilir.Çıktığınız ağacın en yüksek noktasına tırmanın.Ayı tırmansa da tepelerdeki küçük dalları kırmadan tırmanamaz.Yani tutunacak güçlü dallar olmadan tırmanamayacaktır.

Aranızdaki mesafeyi koruyun herzaman.Daha da iyisi aranızda büyük bir cisim olsun.Ağaç veya kaya.

4- Ayı Saldırısında Olabildiğince Sakin Kalmaya Çalışın. Saldırının büyük bölümü blöf ve korkutma amaçlı olabileceğinden,hayvan sizin bunlar karşısında ne yapacağınızı test eder.Bu yüzden yerinizi koruyun ve sakin kalmaya gayret edin.Elinizde sopa veya biber spreyi var ise ayının blöf amaçlı saldırılarında kullanmayın.Bu saldırıda sakin bir ses tonu ile konuşun ve ellerinizi sakinleştirmek için yavaş hareket ettirin.

Arka ayakları üzerinde ise ve inceliyorsa aynı şekilde sakin davranın.O anda ayılar durum değerlendirmesi yapar ve sizi ilgi çekici bulmazsa yoluna devam eder.

5- Nezman Ölü Taklidi Yapacağınızı Bilin. Bu numarayı yapmadan önce karşınızdaki hayvanın bir boz ayı olduğundan emin olun.Kendinizi yere atın ve sırt üstü uzanın.Ayaklarınızı biraz açın ki ayı sizi kolayca yuvarlayamasın.Ellerinizi ensenizde kilitleyin ve dirseklerle yüzünüzü koruyun.Bu şekilde sırttan alınan yaralanma vakalarında genelde basit klinik tedavileriyle hayatta kalma olasılığı daha yüksek olmuştur.Bu yüzden ayı sizi yuvarlar ise kendinizi aynı pozisyona yuvarlayın ve bunu tekrar edin.Böylece ayının sıkılması ve sizi bırakması olasılığı artar.İlgisi azalan hayvanın gittiğinden emin olmadan taklidi bırakmayın.

Bu arada eğer yaralnmışsanız ve hayvanın yaranızı yaladığını hissederseniz taklidi hemen bırakın.Ayı yemeğine hazırlanıyordur.

6- Ayıların Muhtemel Zayıflıklarını Öğrenin. Öncelikle hayvandan daha yüksek bir noktada olmaya çalışın.Vücüt ağırlığını bir kısmını size ulaşmak için kullanan hayvan daha fazla efor sarfeder ve daha çabuk yorulur.Üstelik saldırıları daha zayıf olur.Eğer saldırı yapmak istiyorsanız bunu daha çok yanlardan yapın.Ayıların boyun ve çene yapıları sebebiyle yanlarını görme kabiliyetleri daha zayıftır.

7- Savaşacaksanız Herşeyi Kullanın. Herşleye ramen saldırmaya devam ediyorsa artık elinize gelen ne varsa onunla kendinizi savunun.Mesela yerdeki kum ile gözlerini kör etmeyi deneyin.Elinize gelen bir taş ile burnuna vurun veya burnuna fırlatın.Ayıların burnu darbelere çok hassastır.Tekme atacaksanız bunu sadece burun kısmına yapın.Tekme atmak son çare olmalıdır.Zira başarı şansı düşüktür.Pençe darbelerinden uzak durmaya çalışın.Bir pençe darbesi ile ceylanları ve domuzları öldürdükleri bilinir.Bunun için sırt çantası gibi cisimleri kalkan olarak kullanın.Elinize geçenleri burnuna ve suratına fırlatın.Eğer kamp ateşi yanıyorsa başlıca silahınız bu olsun.Ayılar ateşten korkar.Bu sebepten kamp ateşiniz sürekli canlı olsun.

8-Varsa Biber Spreyinizin Tam Zamanı. Bu adıma gelene kadar biber spreyi kullanmayın.Çünkü bu saldırmayacak olan bir ayının fikrini değiştirebilir.Kullanım mesafesine ve rüzgara dikkat edin.Ayı her saldırdığında kullanın ve reaksyonları iyi izleyin.En ufak bir boşluk oluştuğunda uzaklaşın.

9- Varsa Yanınızdaki Kişi İle Birlikte Hareket Edin. Vahşi hayvanların,özellikle de ayıların olabileceğini bildiğiniz yerlere yalnız gitmeyin.Kalabalık olmak böyle durumlarda büyük avantajdır.Böyle durumlarda ortak hareket ederek hayvanı saldırıdan vazgeçirebilirisin.Hep bir arada kalın ve ayrılmayın.Saldırı yoksa sessiz kalın ve tahrik edici olmayın.

10- Uygun Anda Hemen Kaçın. Uygun şartlar oluşursa kaçmak için anı kullanın.Kaçarken de savunma amaçlı gördüğünüz bişeyleri elinize alın.Olabildiğince sessiz uzalaşmaya çalışın.Korunabileceğiniz bir veya araca doğru koşun.

11- Gerçekçi Olun. Buradaki tavsiyeler sadece tavsiye.Neyazıkki test edilip onaylanmış deneyler değiller.Fakat bilmek biz insanlara özgü ve bunu kullanmak elimizde.Sonuçta bunları kullanıpta kurtulan insanlar var ve imkansız değil.Umut edelim hiçbirimizin başına gelmesin elbette.

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …