Cuma , 28 Şubat 2020
ana sayfa / Genel / Bakan ve Yetkililer Nerede?

Bakan ve Yetkililer Nerede?

Çeşme’deki gemi kazasında 50 ton yakıt sahilleri siyaha bürüdü. Prof. Erdem, yetkililerin tehlikenin farkında olmadığını öne sürerek ‘Kazanın olduğu gün Çevre Bakanı olay yerinde olmalıydı’ dedi

Panama bandıralı 120 metrelik yük gemisi ‘Lady Tuna’, 18 Aralık’ta Çeşme’de kayalıklara çarparak karaya oturmuştu. Kuru yük gemisinden sızan 50 ton yakıt, fırtınanın etkisiyle kıyıya ulaşmıştı.Müdahalede geç kalınınca ham petrol Ildır ve Paşalimanı koylarını siyaha boyamıştı. Kazanın ardından 100 kişilik ekibin temizlik çalışmaları sürerken bilim insanları çalışmaların yetersiz olduğunu öne sürdü. Bilim insanları yetkilileri facia karşısında duyarsız kalmakla da eleştirdi.

EYVAH SESİ DUYMADIM

Avrupa Ekoloji Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ümit Erdem de yetkililerin felakete duyarsız kaldığını öne sürerek eleştiri ve uyarılarda bulundu. Ümit Erdem, “Bu olayda tehlikenin farkındalığı çok önemlidir. Ne yazık ki merkezi yönetimden ‘Eyvah’ sesi duymadım. Kaza meydana geldiği gün başta Çevre Bakanı Mehmet Özhasaki olmak üzere yetkili makamda olanlar soluğu olay yerinde almalıydı. Yetkililer olaya önem verdiğini göstermeli, tüm kurum ve kuruluşlar sağlıklı bir koordinasyon halinde süratle harekete geçirilmeliydi” dedi.

EKOSİSTEM TEHLİKE ALTINDA

Ekosistemlerin birlikte yaşayan döngüler olduğunu ifade eden Ümit Erdem, “Bunların başında su ve orman ekosistemi gelir. Örneğin ormanı bozarsanız suyu kaybedersiniz.Aynı şekilde, deniz ekosisteminde bozulumlar ortaya çıkınca kıyı ekosistemi bozulur. Deniz ekosistemi oksijen için de çok önemlidir. Çünkü biz canlıların temel yaşam kaynağı oksijenin üçte ikisini denizler üretmektedir. Yağışlar da en çok denizden beslenir” diye konuştu.

Sözcü

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Ülkemizde Yeni Bir Kuş Türü Keşfedildi

Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji  öğrencisi Tuğba Tüfekçi’nin tez çalışması ile  Türkiye Kuş Türü …