Perşembe , 2 Nisan 2020
ana sayfa / Donanım İnceleme / Bisiklet ve donanımları / BELL VOLT BİSİKLET KASKI İNCELEME

BELL VOLT BİSİKLET KASKI İNCELEME

Bell Volt Genel Bakış

Bu kaskı veya buna benzeyenleri mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdur. Bell volt kaskı epeydir ortalıkta olan bir model.Özellikle 2011 senesinde Cadel “Tour de France” turnuvasını kazanırken kafasında Volt vardı. O tarihten sonra bisiklet severler bu kaskın agresiv tasarımına ilgi duymaya başladı.Beraberinde vizör ile gelen kask istenilen durumda vizör çıkartılabiliyor ve boş kalan delikler kutusundan çıkan vidalarla doldurulabilmekte.

3 ayrı boyda satılan kaskın çok çeşitli renk seçenekleri mevcut.Üretici, Polisterin’den imal ettiği kaskı tak çıkar vizörü saesinde hem dağ bisikletçliği hem şehir bisikletçiliğini hedef almış. Elbette çene koruması olmadığı için tam olarak dağ bisikleti için uygun sayılmaz.

Konfor

Birkaç haftadır kullandığımız kaskı konfor konusunda pek övemiyoruz neyazıkki.Giymesi rahatsız verici de demiyoruz fakat konfor konusunda kesinlikle sorunları var. İç tarafındaki yumuşak pedler uzun kullanımlarda dıştaki sert malzemenin zamanla yaptığı baskıyı tam olarak yumuşatamıyor. İşte bütün problem buradan çıkıyor. Aslında kask hafif görünüyor fakat diğer kasklar ile karşılaştırdığınızda oldukça ağır olduğunu hissedeceksiniz. Bu yüzden de konfor uzun sürüşlerde düşüyor.

Ayarlamalar

Bell kasıknda kendine ait patentli ikili aksis tutma sistemini kullanıyor.Sağ sola çeirerek gevşetme ve sıkma yapatığınız bu sistem kullanımda rahatsız edici olabiliyor. Mesela sıktıktan sonra gevşeteyim dediğinizde bazen istediğinizden fazla gevşeme yapabiliyor. Diğer bir sorun da bu sistem içe yakın olduğundan saçlarınız biraz uzun ise sıkma ve gevşeme sırasında saçlarınızı sıkıştırabiliyor. Bunu biraz fotoğraflarla göstermeye çalışalım.

 

saçları sıkıştırmaya meğilli sıkma sistemi

 

Boyun tarafındaki kilitleme mekanizması ve örgü ipi iş görüyor ve görevini yerine getiriyor. Hatta kullanılan örme şekli yüzünden kordon fazlaca kalın ve dayanıklı geldi bize. Daha ince bir kordon da iş görebilirdi çünkü kask bukadar da ağır değil. Bu sayede belki ağırlıktan da biraz kazanabilirdi kask.

 

Ağırlık ve Havalandırma

Kask yaklaşık 350 gr ağırlığında. İlk görünüşte hafifmiş gibi gelebilir. Fakat dediğimiz gibi uzun sürüşlerde taşıması zorlayıcı hale gelebiliyor. Aslında bu ağırlık dağ bisikleti kaskların ağırlığına yakın.Havalandırma konusunda ise iyi iş çıkaran firma beğenimizi kazandı. Başımızın hava alacağı bolca delik mevcut.Kullanılan iç malzemenin teri ve nemi tutmayan bir malzeme olduğunu belirten Bell elbette bunu bir pazarlama sözü olarak kullanmış.Çünkü bu malzeme teri ve nemi uzaklaştıramıyor.Belki firma bu sözünü değiştirmesi gerekiyor. Sonuçta bu madde köpük. Yani kumaş gibi değil.

Dayanıklılık

Yaptığımız araştırmalarda kullanıcılardan gelen yorumlara göre kask uzun ömürlü bir kask değil. Burada kaskın çarpma sonucu dayanıklı olmadığını söylemiyoruz. Söylemek istediğimiz sürekli tak çıkar şeklinde yapılan kullanımda uzun yıllar dayanmadığıdır. Yoksa bu kask bir dağ bisikleti kaskı değil ve normal yollarda pek çok düşme ve çarpmaya karşı koruycu olacaktır. Eğer sürekli kask takan bir sürcü değilseniz ve şeklini seviyorsanız rahatlıkla bu kask işinizi görecektir.

Sonuç

Eğer vizörü olan bir kask arıyorsanız bizce dağ bisikleti gurubundaki kasklara bakın. Hepsinin vizörü mevcut ve daha korungan yapıdalar. Vizör önemli değil ise, daha dayanıklı,daha hafif ve daha ucuz kasklar mevcut. Zira kaskın yurt dışı fiyatı 155 dolar. Firma, vizörü olmayan versyonunu da çıkardı.Onun fiyatı da 140 dolar. Kaskın şekli ve ünü hoşunuza gittiyse ve paranız da varsa elbette satın alabilirsiniz. Sonuçta işe yaramaz değil. Fakat daha uygun fiyata daha iyisini yapabilen kaskların olduğunu unutmayın. Sitemizde paranıza göre alabileceğiniz en iyi kaskların incelemesini de bulabilisiniz.

 

 

BELL VOLT

BELL VOLT
5.8

KONFOR

6/10

  AYARLANABİLİRLİK

  6/10

   AĞIRLIK

   5/10

    HAVALANDIRMA

    7/10

     DAYANIKLILIK

     5/10

      Pros

      • ÇOKLU RENK SEÇENEĞİ
      • TAK ÇIKAR VİZÖR

      Cons

      • AĞIR
      • AYARLAMA MEKANİZMASI CAN SIKABİLİYOR
      • FİYATI YÜKSEK

      Yorumlar

      yorum yap

      benzer haberler

      Bisikletlere “elektrik” takviyesi: go-e ONwhee

      Elektrikli bisikletlere ilgi artarken, üreticiler standart bisikletlere elektrik takviyesi yapmak için de yeni çalışmalar çoğalmış durumda. …