Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Doğa Sporları / DAĞ BİSİKLETİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

DAĞ BİSİKLETİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Olay dağ bisikleti ve fiyatlara geldiğinde, seçenek ve fiyatlar nerde ise sınırsızdır.Bisiklet almak elbette çok zor bir iş değil fakat dağ bisikleti almak biraz daha araştırma ister.Dağ yoluna çıktığınızda sizi sırtında taşıyacak olan aracınıza güvenmek isteyeceksiniz.Yoksa tüm yol boyunca siz onu itersiniz.

Normal bisikletleri 300-500-1000  lira bandında alabilirsiniz.Şehir içinde kullanacaksanız bunlar işinizi görebilir.Fakat iş yüksek performans ve keliteye geldiğinde fiyatlar  3.000 tl’den 10.000-20.000 tl’ye kadar çıkabiliyor.Okadar paraya bisikletmi olur, veya o paraya motor yada araba alırım ben,dediğinizi duyar gibiyiz.Evet motor ve araba alabilirsiniz ve bu daha mantıklı olurdu bizce de.Fakat parası olan ve bunu hobi edinmiş kişiler bu bisikletleri alıyor!

Fiyatı bu derece yükselten 3 sebep var.Ağırlık,dayanıklılık ve elbette suspansyonlar.Pedal çevireceğiniz ve dağ başında olacağınız için mutlaka bu 3 etken sizin için önemli olacaktır.Ağır bir bisiklet ile alabileceğiniz yol daha sınırlı olacaktır.Bahsi geçen bu pahalı bisikletlerin ağırlığı 7 kilogram, evet sadece 7 kilogram.Tabi bu bir dağ bisikleti değil merak etmeyin 🙂

Bisikletlerin iyi yanı her parçasının değişebilir olmasıdır.Yani uygun fiyatlı bir bisikletle başlayıp ihtiyacınıza göre performansını ve ağırlığını ayarlayabilirsiniz.Böylece okadar para vermemiş olursunuz.Zaten bu hobinin zevki de burada değilmi? Her bir parçasını elden geçirip onu yollarda test edip keyfini sürmek!

Daha önce dağ macerasına çıkmadıysanız kiralamayı veya ödünç almayı deneyebilirsiniz.Böylece dağ şartlarında nasıl bir bisiklete ihtiyacınız olacağını daha iyi anlardınız.Yada dağ turları düzenleyen ve buna bisiklet sürüşünü dahil eden firmalar da mevcut.Piyasada 2000-3000 tl. bandında orta seviye işinizi görebilecek modeller mevcut.Deneyimli bir bisikletçi için bu seviye bir bisiklet iş görecektir.

Kevlar Tipi Dağ Bisiklet Lastikleri İşe Yarıyormu?

Kevlar lastik yapısı
Kevlar lastik yapısı

Dağda bisiklet süecekseniz önemseyeceğiniz diğer konu da lastiklerdir.Dağ yolları lastiğinizi patlatabilecek pek çok cisim ile doludur.Ağaç dalları,dikenler,sivri taşlar ve cam parçaları bunun birkaçıdır.Sık sık dağda bisiklet süren kişiler neredeyse haftada bir lastik değiştirler.Bunun için de üreticiler kevler lastikleri üretti.

Kevler,sentetik fiber’den oluşur.Bu madde genelde lastiğin kenarlarında ve iç yapısında kullanılır.Böylece sivri cisimlerin iç tekere ulaşmasını büyük ölçüde engeller.Normal lastiklerin fiyatları 50-100 tl. civarı iken kevler lastikler bunun iki katı kadardır.

Sonuç olarak, “dağada bisiklet sürücem ben aga” derseniz elinizi cebinize atmanız gerekli. E zaten İstanbul’da eliniz cebinize kilitli olarak yaşarsınız.Elinizi bile çıkartmanıza fırsat kalmaz.Hemen tekrardan sokmanız gerekli.Burada işemek bile parayla abi  🙂  Sağlıcakla kalın…

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

GARMİN DÜNYANIN İLK BİSİKLET RADARINI ÜRETTİ

Garmin’den dünyanın ilk bisiklet radarı: Varia En sağlıklı ulaşım araçları arasında yer alan bisikletler, bildiğiniz …