Salı , 7 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / Dünyanın İlk Kaktüs biyogaz Tesisi “Nopalimex”

Dünyanın İlk Kaktüs biyogaz Tesisi “Nopalimex”

Dünyanın ilk kaktüs biyogaz tesisi, Nopalimex, Meksika’da inşa edildi.Tesisi kuran şirket hint inciri kaktüslerinden biyogaz elde etmek için sindireçten yararlanıyor. Sindirecin günde 8 tonluk üretimi Ziracuara kentinin araç filosuna yakıt sağlayacak.

Ucuz  ve bitkisel olan bu yöntemle ilgili olarak açıklama yapan Climate Home ise “Meyveler veya hint incirleri püre yapılır, gübreyle karıştırılır, ardından sola doğru ayrıştırılır, metan üretilir. Yakıt ve yakacak olarak kullanılan bu gaz 300 ev için yeterlidir ve kaloriferlere göre yüzde 50 daha ucuzdur” dedi. Economic Development’ın sekreteri Antonio Soto Sanchez‘in MVS habere yaptığı açıklamaya göre de kaktüs enerjisinin şehirdeki araç filosunun yakıtını en azından yüzde 40 düşürmesi bekleniyor.

shutterstock_211379527

Gizmodo’ya göre hint inciri kaktüslerinin biyoyakıt olarak “kuraklıktan muzdarip dünyamıza yakıt sağlamasına” yardımcı olabilmesi için dev bir potansiyeli olduğunu düşünülüyor: “Hint incirini böylesine ilginç kılan bir yakıt olarak biyogaz üretmek için ya da diğer formuyla biyoyakıt, geleneksel bitkilerin olmadığı yerlerde yetişmesidir. Normal bitkilerin yetişemediği geniş arazilerdeki kaktüsleri, ülkenin kurak bölgelerini düşünün. Kaynakları ve insanlara besin sağlamak için gerekli olan boşluğu sömürdüğü için eleştirilen halihazırdaki biyoenerji bitkilerinin aksine hint inciri buna sebep olmazdı.

shutterstock_334769168

Oxfordlu bir grup bilim insanının araştırmasına göre: Yetişen hint inciri bu ölçüde gerçekten de kuraklıktan muzdarip yerlerde ortaya daha fazla ürün koyulmasına yardımcı olabilir, çünkü organik atıkları biyogaza dönüştürmesi onun kendi atıklarını yaratır.Hint inciri bir ton su emer sonra sindirme gerçekleşir ve biyogaz elde edilir, sıvı ve katı gübre artık olur. Bu, normal bir şekilde beslenemeyen tarlaları daha iyi ekip biçmek için kullanılabilir.

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …