Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Nasıl Yapılır / Faydalı Bilgiler / EV YAPIMI HİDRO ELEKTRİK SİSTEMİ

EV YAPIMI HİDRO ELEKTRİK SİSTEMİ

Doğanın bize sunduğu olanaklarla temiz enerji üretimi her yerde mümkün. Bu makalemizde dere gibi su kaynaklarına yakın insanların evindeki elektriğini nasıl üretebileceğini anlatmaya çalışıcaz. Bizim yapacağımız örnek sistem sadece mantığı anlamanız içindir. Bu sistemden çok daha verimli çalışabilecek sistemleri hazırlayabilirsiniz. Hadi başlayalım…

Hidro sistemlerin genel mantığı su, mekanizmayı çevirerek mekanik enerji üretir.Mekanik enerji de bakır sarmallar saesinde elektrik enerjisine çevrilir.Şimdi sıfırdan başlayarak pedalları ve geri kalan mekanizmayı fotoğraflarla nasıl yapıldığına bakalım.

Eldeki hurdalar

Bu hurdalardan 11 inç genişliğinde bir rotor yapıcaz ilk önce.

Bunlar da pedallarımız olucak

Bu çelik parçalardan da suyun çevireceği mekanizmanın pedallarını yapıcaz.

Rotor için kılavuz çizim

Rotor ve pedallar için kılavuz çizgilerimizi oluşturup delme ve kesmeye başlayabiliriz.Öncesinde belirtelim ki yapacağımız bu türbin sistemi “Banki” modeli türbin olacak.Bu model türbinlerde mantık suyun saat 10 yönünden gelip pedala çarpıp türbinin alt tarafından çıkması mantığına dayalıdır.Burada pedalların açısı önemlidir.Açının yönüne göre sudan daha fazla güç elde edilebilir.

Delme kesme işleri işte

Burada iki diski birbirine bağlamak için gerekli delikleri açıyruz.

Diskler bağlandı

İki diski birleştirdikten sonra sıra pedalları yerleştirmeye geldi.

Pedal yerleştirme işlemi bitmek üzere.Burada dikkat edilecek husus kullanacağınız metalin çelik veya aluminium olması daha mantıklıdır.Malüm suyun paslandırma yeteneği yüksek.

Türbinin dönen kısmı hazır.

Pedallarımız hazır.Şimdi bu türbini yerleştireceğimiz tutucu mekanizmayı hazırlayalım.

Türbin buradaki demirler saesinde istediğimiz yerde görev görebilecek.Dikkat ederseniz kullanılan tüm malzemeler hurdalıktan alınma.Bu şekilde göstermek istiyoruzki el işi ile uğraşmayı seven herkesin yapabileceği bir proje bu.Şimdi bakır sargılara geçelim.

Bakır sargılar

Stator’u oluşturan bakır sargılar da bu şekilde duracak.Her bir sargı 125 turdan oluşmakta.Bu yapıda 3 faz olucak ve her fazın 3 adet sargısı var.Bunlardan çıkan 6 uç var gördüğünüz üzre.Bu 6 uç seçilecek sistem şeklini belirliyor.Bu uçlarla yıldız veya delta sistem şekli yapılabiliyor.

Plastik ve yapıştırıcı ile statoru sağlamlaştırmak gerekiyor.Tel sargıların sabit durması gerekli bu yüzden iyice yapıştımak şart.

Mıknatıs tutucu parça

Üstte mıknatısları tutacak parçayı görmektesiniz. Mıknatısların burada işi ne derseniz:) Onlar gerekli manyetik alanı oluşturacak. Zaten elektrik buradaki manyetik alandan üretilecek.

Mıknatsalr bu şekilde yerleştiriliyor.Burada 12 mıknatıs kullandık.

Daha sonra polyester fiberglas ile mıknatıs rotorumuzu ve bakırların bulunduğu statoru birbirine yapıştırıyoruz.

Bundan sonra türbin kısmını stator ve rotorun içinden geçirip elektrik falzarının bağlantısını yapıcaz.

Bu kısımda sarmallardan gelen 3 faz kullandığımız normal 2 fazlı elektriğe dönüştürülüyor.Bu işlem için 2 adet köprü görevi gören rectifier kullanılmakta.Merak etmeyin yazının sonunda ayrıntılı videomuzu bulacaksınız…

Güzel bir boyadan sonra türbinimiz hazır.Boya elbette zorunlu değil.Fakat sistemde paslanabilir demir parçalar mevcut.

Sistemi bu borunun ucuna takıcaz.Bu boru nekadar diklemesine gelirse,yani su akışı nekadar güçlü ise türbin okadar hızlı döner.O yüzden kendi yapacağınız projenizde suyu olabildiğince yukardan türbine getirin.Ayrıca boru ucuna suyu kanatlara daha iyi iletmek için bir parça takılmalı.

türbin ayarlanıyor

Artık yapılması gereken suyun kanatlara daha iyi çarpması için ince ayarlar.

işte çalıştı 🙂

İşte o güzel an.Türbin dönüyor.Türbin 110 rpm hızla dönüyor maksimum.Bu da tam olarak 1,9 amper ve 12 volt akım üretiyor.Dediğimiz gibi,suyu daha çok hızlanırabilirseniz bu değer yükselecektir.

Proje bukadar.Buradan alınan akım elektrik panosundaki yükselteç devresine gidiyor.Bu devre de alttaki resimde gibidir.12 volt neye yeter diyenleriniz olabilir biliyoruz.Merak etmeyin bu devredeki yükselteç ile o 12 volt ile evdeki tüm eşyaları çalıştırabilirsiniz.Bunun gibi oldukça fazla türbin tipleri bulunmakta. Suyun çarpma biçimi ve dönme biçimleri değişik şekillerde ve üretilen elektrik miktarı da öyle.Bunları da sizlere sunmak için çalışıyoruz.

ac-dc-cevirici

 

Projeyi daha ayrıntılı gösteren videomuz hazırlanmkta.1-2 gün içeresinde sizlerle paylaşacaız.

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …