Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Donanım İnceleme / FENİX BT20 BİSİKLET LAMBASI İNCELEME

FENİX BT20 BİSİKLET LAMBASI İNCELEME

Dünyanın ilk çift aydınlatma mesafeli bisiklet lambasına yakından bakalım.

İster şehirde ister köyde olun. Bir bisiklet  kullanıcıysanız bisiklet lambası almak aklınızdan mutlaka geçmiştir. Her iki yerde de akşam bisiklet kullanacaksanız bir lamba almak mantıklı bir gereksinimdir. Heleki İstanbul gibi trafik canavarların bolca olduğu bir şehirde mutlaka almalısınız. Haberimize konu alan lambamız Fenix Bt20. Firmanın iddasına göre bu lamba ilk 2 farklı mesafe aydınlatması sunan lamba modeli.İncelemizde, parça kalitesine, ışık düzenine ve aydınlatma sürelerine yakından bakıcaz…

Önce kutu ve içeriğine bir bakalım.

kask için takma aparatı

Evet fotoğraflarda da görüleceği gibi kutudan piller çıkmıyor neyazıkki. Genelde hiçbir ürünle piller gelmemekte zaten. O yüzden pillere ve şarj cihazına da para vermeniz gerektiğini unutmayın! Yukarıdaki fotoda görülen kask takma aparatı kutudan çıkmaktadır. İsteyenler için bu aparat ile lambayı kaskınıza takarak lambanın aydınlatma alanını ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz.

pil bağlantı kablosu

Kutudan çıkan bu pil bağlantı kablosu bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Genelde çıkan kablolar 1 mt uzunluğunda olmakta. Fenix 75 santimlik kablo kullanmayı tercih etmiş. Bu da uzun boylu kişiler için biraz problem yaratabilir.

pil tutucu kap

Plastikten imal edilen pil tutucu kap 2 adet 18650 veya 4 adet CR123A tip piller için tasarlanmış. Açıkçası bize göre 4 adet 18650 alacak şekilde dizayn dilseydi daha hoş olurdu. Beraberinde gelen aparat ile pili de kaskınıza takabiliyorsunuz. Fakat bisiklet üzerindeki bir su cebi veya başka bir uygun yere koymak daha mantıklı. IPX-6 su geçirmezlik sertifikasına sahip olan ürünü yağmurlu havalarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Lambanın kafa kısmı 67mm uzunlukta, 38mm genişlikte ve 39 mm yükseklikte.Tabi takma klipsi hariç. Alüminiumdan imal edilmiş ve oldukça hafif yapıda.Lensin üstünde yer alan oyulmuş gibi duran yapı sanıyoruz lambaya iki farklı ışık açısını kazandıran yapı oluyor.Lamba yekpare gövdeye sahip değil fakat öyleymiş gibi yapılmış ve açılmıyor. Sanıyoruz bu su geçirmezlik yapısı için gerekli olmuş. Açma-kapama butonu hemen üst tarafında yer alıyor ve silikondan imal edilmiş. 1 saniyelik basıştan sonra lamba açılıyor ve bundan sonraki basışlar seviye ayarlarını yapıyor. Bu ayarlar,düşük,orta,yüksek ve turbo. Flaşlama modu bu sıralamaya dahil edilmemiş ve bu güzel bir olay. Flaşlama için güç düğümesine 2 defa basmak gerekiyor. Hafızaya sahip olan lamba en son kapattığınız modta açılıyor.

Güç butonu aynı zamanda kalan pil göstergesi olarakta görev alıyor. Buna göre butonun gösterge şekli şöyle;

100% – 50% – Yeşil renk

50% -20% – Kırmızı renk

20% ‘ den az kaldığında kırmızı ışıkta yanıp sönüyor.

Bu bildirim şeklini açıkçası biz sevdik. Aslında Fenix’in bu bildirim şeklini fenerlerinde de görmeyi çok isterdik.

Işık gücü ve yanma süreleri de şöyle;

Düşük – 100 lümen, 21 saat

Orta – 300 lümen, 6,5 saat

Yüksek – 450 lümen, 4 saat

Turbo – 750 lümen, 2 saat

Flaşlama – 300 lümen, 21 saat

Elbette bu süreler firmanın belirttiği süreler ve genelde bunlar tam olarak doğru çıkmıyor. Kendimiz yaptığımız denemelerde sürelerde genelde 15-20 dk oynama olmakta.Yani daha kısa sürede piller tükeniyor. Pil tutucuyu lambaya bağlayan kablonun tak-çıkar yapıda olması sebebi ile acaba daha büyük bir pil tutucu ile kullanabilirmiyiz düşüncesi ile kitapçığa baktık. Neyazıkki kitapçıkta buna dair bir bilgi yok.Bu yüzden Firmaya mail attık ve cevabını bekliyoruz. Gelir gelmez buradan güncellemeyi yapıcaz.

Şimdi işin keyifli tarafına gelelim…aydınlatma örnekleri.

Fotoğraflardan önce belirtmeliyizki Fenix BT20 ışık dağılma açısı, ışık rengi ve gücü ile beğenimizi kazandı. Kafa lambası olarak seçermiydik bilemeyiz fakat bisiklet lambası olarak listemizde yer alırdı kesin. Bir de ikinci bir tanesini de alsaydık bizce tam ideal kullanma şekli olurdu.

Kullanılan led  tipi XM-L T6. Led’in ürettiği ışık sıcaklığı oldukça başarılı ve 5000 kelvin cıvarında. Bu da göze hoş gelen serin ışık seviyesinde.Şimdi örnek fotoğrafları paylaşalım ve kendiniz karar verin.

Camera bilgileri: Nikon D70s
Manual
ISO – 200
WB – Gün Işığı
Shutter – 3 saniye
F stop – f4

Lamba Kapalı Ortam
Düşük Mod
Orta Seviye
Yüksek Mod
Turbo Modu

Gördüğünüz üzere ışık yayılımı oldukça kullanışlı. Lamba önünüze olabildiğince kaliteli ve kullanışlı ışık fırlatıyor. Böylece önünüze ne geleceğini iyi bir şekilde görebilirsiniz. Hesaplamamıza göre lamba 40-50 mt net görünebilir alan sunuyor. Daha fazlasını isteyen için ikinci bir lamba ile bu alan uzatılabilir.

Sonuç

Fenix firması çoğu ürünlerinde bizim beğenimizi kazanan bir firma olmuştur. Kalitesine söz söyleyemeyiz çünkü ürünleri oldukça kaliteli. İşlevsellik konusunda ürünlerinde nedense hep 1-2 eksik madde bırakırlar. Fakat bu lamba için söyleyebileceğimiz lafın kısası alınası olduğudur. Türkiye fiyatı 340 TL civarı.

 

 

 

FENİX BT20

FENİX BT20
8.3

MALZEME KALİTESİ

9/10

  IŞIK YOĞUNLUĞU

  10/10

   AYDINLATMA MESAFESİ

   8/10

    TASARIM

    9/10

     FİYAT/PERFORMANS

     7/10

      Pros

      • SU GEÇİRMEZ
      • ALUMİNUM GÖVDE
      • SERİN IŞIK

      Cons

      • PİL KAPASİTESİ DÜŞÜK

      Yorumlar

      yorum yap

      benzer haberler

      Olight M2X-UT Javelot El Feneri İncelemesi

      Herkese selamlar. Bu yazımızda Olight firmasının ürettiği “fırlatıcı” gurubundaki el fenerini inceliyeceğiz.Bu fener aynı zamanda …