Perşembe , 2 Nisan 2020
ana sayfa / Donanım İnceleme / FENİX BT30R İNCELEME

FENİX BT30R İNCELEME

Yep yeni bir inceleme ile tekrar karşınızdayız bisiklet ve ışığı sevenler 🙂

Çok yakında pek çok ürünün Video incelemeleri ile karşınızda olucaz. İnceleme yapacağımız ürünleri temin etmek neyzıkki kolay olmuyor bu sebepten video inceleme kısmına gecikerek girdik.

Gelelim Fenix’in son bisiklet lambası olan BT30R’a. Fenix’in toplamda 7 adet bisiklet lambası modeli mevcut.BT ve Bc serisinden oluşan modeller bunlar.Bt serisinin en üst ve son üyesi olan BT30R güçlü ışığı,su geçirmezliği ve 2 farklı mesafe aydınlatma ayarı ile iddalı bir model.Öncelikle kutu içeriğne bir göz atalım ve devam edelim…

BT30R kutu içeriği
BT30R kutu içeriği

Kargo kapımıza geldiği andan itibaren ürünün kaliteli bir ürün olduğu ve hem az karanlık şehir yollarında, hemde zifiri karanlık dağ tepe şartlarında rahatlıkla kullanılabilecek bir lamba olduğu belliydi. Hemen bisiklete takıp test edelim istedik fakat güvenlik sebepleri yüzünden pili boş geliyor.Bu yüzden oturup 4 saat şarj olmasını bekledik. Aslında bu bir yandan iyi oldu çünkü bu sürede kitapçıklarını inceleme fırsatımız oldu.

2 parçadan oluşan lamba 1800 lümen gücünde ve 4 farklı ışık kademesi artı flaşlama moduna sahip.Modları şöyle:

-Seri: 1800 Lm
-Yüksek: 1200 Lm (1 saat 50 dk)
-Orta: 500 Lm (5 saat 15 dk)
-Düşük: 200 Lm (12 saat 50 dk)
-Eko: 100 Lm (22 saat 35 dk)
-Flaşlama: 200 Lm

Lamba oldukça kompakt ve dayanıklı yapıda görünüyor.Bakalım ölçüleri nedir.

-Uzunluk:  74mm
-Genişlik: 50.6mm
-Kalınlık: 43.5mm
-Ağırlık: 154 g

Işık çıkış gücü elektronik regüle devresine sahip böylece pili son damlasına kadar maksimum performans için kullanabiliyor.Lamba bir ara kabloyla pile bağlı ve arada bir seri yanma için buton koyulmuş. İlk taktığınızda biraz kabaymış gibi duruyor çünkü lamba alışkanlığımız yok. Fakat alışmak çabuk sürüyor ve bir süre sonra sorun olmuyor.

Kullaım ve Tecrübeler

Normal şehir yollarında ilk 2 kademeyi hiç kullanmadım.İlk eko kademesi zaten zifiri karanlıkta ve pil ölmesin diye çok idarelik kullanılabilecek bir mod.İkinci Düşük modu da anca karşıdan gelen araçların sizi fark etmelerine yetiyor. Genelde kullandığım mod Yüksek modu oldu hep. Bu modta yolu aydınlatabiliyorsunuz.Hemde gerçekten aydınlatabiliyorsunuz. 30 metrelik alan içinde göremeyeceğiniz bir şey yok.Çift led kullanması daha geniş bir aydınlatma açısı ve pürüssüz bir aydınatma ışığı sunuyor. Lambada kullanılan LED türü, Cree XM-L2(T6 ). Bu 2 LED oldukça yoğun ve iyi bir sıcaklık değerine sahip ışık üretiyor. Lamba aynı zamanda IPX-6 su geçirmezlik sertifikasına da sahip. Bu da oldukça önemli bir özellik. Yağmurda sürmeseniz bile bisikletiniz dışarda ise lambayı dert etmenize gerek yok. En son kapattığınız aşık modunu hatırlayan lamba, açıldığında o modta açılıyor. Aynı zamanda aşırı ısınma durumunda otomatik olarak bir alt moda iniyor.fenix-lamba

Dağ tepe şartlarında da denediğim lamba, zifiri karanlıkta çok daha keyifli bir kullanım sunuyor. Yüksek modta yapabildiklerini gördükten sonra daha düşük modlarda kullanamıyorsunuz. En üst seviye de ise bukadar uzağı görmem gerekmiyor diyorsunuz içinizden:) Buna ramen ara sıra en üst modu açıp güç gösterisi yapmak hoş bir zefk:)

Diğer alt modeller gibi BT30R modeli de açma kapama düğümesini pil göstergesi olarak kullanıyor (pil kabında da gösterge ledleri mevcut).Pil zayıfladığında düğüme kırmızı ışık vermeye başlıyor. Bu oldukça kullanışlı bir özellik..

Sonuç

Bisiklet tutkusunu güneş batımı ile sınırlandırmak istemeyen tüm bisikletçilerin ihtiyacını giderebilecek bir lamba.Yağmur çamur demeden bisikletinize bir araba farı takmış gibi (hatta fazla) geceleri bisiklet keyfi yababilirsiniz.Alüminium kasa ile üst seviye dayanıklılık ve ısı dağlımı da sunan BT30R dayanıklılık konusunda da soru işaretleri bırakmıyor.Ülkemizde henüz satışı bulunmadığı için TR fiyatı veremiyoruz.Yurt dışı fiyatı 150 dolar seviyesinde.İncelememizin sonunda çektiğimiz birkaç kareyi paylaşalım.

Fenix-BC30-test

fenix-bt30r-max

fenix-bisiklet-lambasi

 

 

 

 

 

 

FENİXBT30R

$150
FENİXBT30R
8.6

MALZEME KALİTESİ

9/10

  IŞIK YOĞUNLUĞU

  10/10

   AYDINLATMA MESAFESİ

   9/10

    TASARIM

    9/10

     FİYAT / PERFORMANS

     7/10

      Pros

      • ALÜMİNİUM GÖVDE
      • SU GEÇİRMEZ YAPI
      • ŞARJLI PİLİ YANINDA GELİYOR
      • 1800 LÜMEN IŞIK GÜCÜ

      Cons

      • FİYAT BİRAZ DAHA İYİ OLABİLİRDİ

      Yorumlar

      yorum yap

      benzer haberler

      Olight M2X-UT Javelot El Feneri İncelemesi

      Herkese selamlar. Bu yazımızda Olight firmasının ürettiği “fırlatıcı” gurubundaki el fenerini inceliyeceğiz.Bu fener aynı zamanda …