Salı , 7 Nisan 2020
ana sayfa / Donanım İnceleme / FENİX LD 75 C İNCELEME

FENİX LD 75 C İNCELEME

Fener aşığı herkese selamlar.Başlamadan önce küçük bir bilgi verelim istiyoruz. Artık sitemizde fener incelemelerine daha çok yer vereceğiz.Yakında videolarımız da eklenecek ve forum da hizmete girecek.Böylece özellikle fener konusunda aradığınız bütün bilgiyi bulabileceksiniz.

Bu incelememizde sizler için Fenix firmasının en yeni ve en güçlü üyesini inceliyeceğiz. Öncelikle özellikler tablosuna bir göz gezdirelim ve devam edelim…

 • ağırlık: 430 gram (pil hariç)
 • uzunluk: 15.8 cm
 • kafa genişliği: 7.4 cm
 • gövde genişliği: 5.2 cm
 • piller: 4 adet şarj edilebilir Li-ion 18650 yada 8 adet CR123A tipi
 • ana  LED’ler: 4x CREE XM-L2 U2 (50,000 saat ömür)
 • renkli LED: CREE XM-L renkli tip
 • mod hafızası tüm modlar için (stop ve s.o.s için hafızaya gerek yok)
 • stabil çıkış için dijital regüle devresi
 • daha iyi ve kararlı çıkış için çift baskı devresi
 • aşırı sıcaklık koruması
 • düşük voltaj devresi (maksimum pil performansı için)
 • aşırı deşarj koruması
 • ters kutup koruması (devre üzerinde koruma,fiziksel koruma yoktur)
 • mum şeklinde dik durabilme
 • tip-3 Sert eloksal anti-aşındırıcı siyah kaplama
 • 1 metre darbe dayanıklılığı
 • IPX-8 su geçirmezlik, 2 metre.
 • yansıma önleyici kaplama ile güçlendirilmiş, ultra net cam lens
 • renk kodlu pil seviyesi göstergesi

 

Firmaya bize bir inceleme örneği gönderdiği için çok teşekkür ediyoruz. Shot show 2015 fuarında bu ürünü sergilemişlerdi ve incelemek için sabırsızlanıyorduk. Sabırsızlanma sebebimiz Fenix’in bu kategorideki ilk ürünü olmasıdır. Bu kategori daha çok Nitecore gibi firmaların yoğun olarak model ürettiği bir kategori.Bu yüzden Fenix bu kategoride ürün çıkaracakmı diye meraklanıyorduk.

Peki nedir bu kategori? Bu kategorideki fenerler avuç kadar boyları ile çok yüksek lümen gücüne sahip.Burada amaç, ışığı uzaklara göndermek değil.Daha çok 25-50 metrelik bir uzaklığı gündüz etmektir.

Gelelim LD75C’ye. Standart Fenix malzeme kalitesine sahip olan fener ekstra olarak 4 renkte ışık verebiliyor.Bu özellik kimisine göre gereksiz kimisine göre hoş olmuş dedirtmekte. 430 gramlık pilsiz ağırlık ayrıca ağır sayılabilir.Fakat bu ağırlık gerekli.4000 lümenlik bir ışık gücü beraberinde ısıyı getirir.Bu yüzden maksimum değerde bu lümeni fırlatmak iyi bir ısı atımı gerektirir.Bu yüzden firma kafa kısmındaki metali olabildiğince bol tutmaya çalışmış.

yarım kiloluk ağırlığın sebebi kafa kısmındaki metal yoğunluğu

Fenix genelde 2 düğümeli bir yapı kullanır.Fakat burada renkli led söz konusu olduğu için üçüncü bir düğüme koyma ihtiyacı ortaya çıkmış.Düğüme görevleri sırasıyla şöyle; Açma kapama,parlaklık modları arası geçiş, strop ve s.o.s modu geçişi ve son düğümenin görevi renkleri kontrol etmek.C harfli buton aynı zamanda pil güç seciyesini görüntülemek için de kullanılıyor.Yıldız şekilli buton da aynı zamanda ani turbo modu ve s.o.s modunu açabilmekte.Böylece modlar arasında gezinmeniz gerekmiyor. Pil göstergesini görüntülemek için yıldız işaretli düğümeye 2 defa basmanız yeterli (fener kapalı durumda olmalı). Buna göre piller dolu ise 3 saniye boyunca yeşil ışık yanmakta. Piller orta seviyede ise mavi ışık yanmakta. Düşük seviyede tahmin edebileceğiniz gibi kırmızı ışık yanmakta.

Not: Pil gösterge modu sadece şarj edilebilir pillerde çalışmaktadır.

Genelde olduğu gibi çıkartılabilir bir pil tutucu kullanmamış firma.Muhtemelen ağırlığı bir nebze düşürmek için bu yola gittiler.Zira nerede ise yarım kiloluk ağırlığı var fenerin.Pillerin takılma şekli gösterilen iç kısımda ayrıca ters pil takılmalarına karşı devre üzerinde koruması mevcut.4 adet 18650 yada 8 adet CR123A pil ile kullanılabilen feneri biz 18650 tip pillerle kullanmanızı öneririz. Orjinalleri biraz pahalı olan bu piller uzun ömürlü ve yüksek performanslıdır. Fener ayrıca 2 adet 18650 yada 4 adet CR123A pil ile çalışabilmekte. Bunun için pilleri doğru şekilde yerleştirmek gerekli.Yani iki yada 4 pili yan yana koymanız gerekli. Bu çalışma şekli ile fenerin çalışma gücü yarıya düşecek bunu unutmayın.Fakat çalışma süreleri değişmeyecektir.

ld75c pil haznesi

Renkli ışığı veren led reflektörün orta kısmında yer almakta. Alttaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi renkli led reflektörden daha içerde tutulduğu için normal ışığı veren ledler kadar uzağa fırlatım yapamıyor.Renkler led’in ayrı kısmından yansıtıldığı için düz yüzeylerde tam ortadan yansıtılmadıkları belli oluyor. Fakat ormanlık alanlarda bunu anlayamıyorsunuz.Tabi bu kafaya takılacak bir olgu değil bizce.Ancak asimetri hastalığınız varsa bu sizin dikkatinizi çeker.

Renk örnekleri için alttaki hareketli fotoğrafa bakabilirsiniz..

ld75 renk kombinasyonları

Kullanım alanları.

Peki fener hangi alanlarda ve durumlar için uygundur. Küçük boyutlu bir fener olmasına ramen ağır olduğundan özelikle hafif olmanız gereken doğa yürüyüşü durumlar için pek uygun değil. Bu gibi durumlar için PD35 tipi fenerleri tavsiye ediyoruz. LD75C daha çok kısa yürüyüşlü kamp durumları, kano gibi nehir maceraları veya hafif olmanız gereken diğer durumlar için uygundur. Su geçirmez olduğu için yağmur çamur sorunu yoktur ayrıca hatırlatırız. Özellikle yürüyüş sırasında çantanıza koyacaksanız pil kapağını biraz gevşetmenizi öneririz. Yoksa olası istemsiz bir buton basılmasında gereksiz yere pilleri bitirebilirsiniz.

Sonuç.

Bu guruptaki en küçük ve hafif fener değil neyazıkki. Ayrıca pil kilitleme modu bize gelen örnekte yoktu.Umarız Fenix gelecekte bu modu ekler. Kullandığımız süre içeresinde keyif aldığımızı belirtmeliyiz. Daha önce güçlü bir fener kullandıysanız ne demek istediğimizi anlarsınız. Heleki avucunuzda 4000 lümen tutmak harika bir hissiyat. Dış ortam testlerimizde daha önce yeni fener kullanmayan bir dostumuz feneri elinden bırakmak istemedi:) Boyutu aynı guruptakilerden biraz daha büyük çünkü firma fırlatma mesafesini uzatmak istemiş.Akranlarına göre %40-50 gibi bir oranda daha uzağa fırlatım yapabiliyor. Ülkemizde henüz satışı bulunmayan LD75C’nin yurt dışı fiyatı 200 dolar cıvarı. Benzerlerinin fiyatı 1,500 tl civarı şuan. Fakat LD75’in 1000 tl altı olmasını umut ediyoruz.

Yazı sonunda inceleme sonuç grafiğini bulabilirsiniz. Son olarak sizleri test fotoğraflarımızla bırakalım.Hepinize güzel günler…

Fenix LD75C boyut
CR123A pil, 18650 pil, Fenix TK32, LD60, LD75C ve TK61
TK61, LD75, LD60 ve TK32
reflektör yapısı: 4 modelin de led yapısı aynı yani XM-L2(U2)

 

 

 

 

 

 

 

FENİX LD 75 C

FENİX LD 75 C
7.8

IŞIK GÜCÜ

9/10

  FIRLATMA MESAFESİ

  7/10

   AĞIRLIK

   6/10

    MALZEME KALİTESİ

    9/10

     FİYAT/PERFORMANS

     8/10

      Pros

      • BOYUTUNA GÖRE ÇOK GÜÇLÜ
      • SU GEÇİRMEZ
      • 4 RENKLİ EKSTRA LED
      • PİL SEVİYESİNİ GÖSTEREBİLME

      Cons

      • AĞIR
      • PİL KİLİTLEME HENÜZ YOK

      Yorumlar

      yorum yap

      benzer haberler

      Olight M2X-UT Javelot El Feneri İncelemesi

      Herkese selamlar. Bu yazımızda Olight firmasının ürettiği “fırlatıcı” gurubundaki el fenerini inceliyeceğiz.Bu fener aynı zamanda …