Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Donanım İnceleme / FENİX PD35 EL FENERİ İNCELEME

FENİX PD35 EL FENERİ İNCELEME

Başlarken: Bu fenerin video incelemesini çok yakında yayınlayacağız…

Fenerlere ilgisi olan olmayan herkese selamlar.Eğer fener incelemelerinde vakit harcıyorsanız muhtemelen bir fener seversiniz yada olmak üzeresiniz:) İncelemesini yapacağımız bu model muhtemelen sizi de bir fener sever yapacaktır. Şahsen feneri 1 yıldan fazladır yoğun olarak kullanıyorum ve çok beğendiğimi söyleyerk başlayalım.

Öncelikle üreticinin belirttiği özellik tablosunu paylaşalım.

Fenerde Kullanılan led türü, Cree XM-L2 (U2) LED ( 50,000 Saat Yanma Ömrü).
6 Farklı Işık Çıkış Gücü.
Aydınlatma Modları : Turbo = 960 Lümen ( 1 Saat 10 Dakika ) Yüksek = 460 Lümen ( 3 Saat 15 Dakika ) Orta = 180 Lümen ( 10 Saat ) Düşük = 50 Lümen ( 38 Saat ) Eko = 14 Lümen ( 150 Saat ) Strobe = (960 Lümen)
Maksimum Aydınlatma Mesafesi : 208 m
Yoğunluk : 10800 cd.
Darbe Dayanıklılığı : 1 Metre
Su Geçirmezlik Özelliği : IPX-8 Standardında, 2 m. Derinliğe Kadar.
Kullanılan Pil: 2 Adet 3V CR123 A veya 1 Adet 18650 Li-ion Pil.
Boyutlar: 139 mm Uzunluk X 25,4 mm Çap.
Ağırlık: 87 gr. (Piller Hariç).
Dijital Kontrol Devresi İle Sürekli Sabit Parlaklıkta Aydınlatma.
Akıllı Hafıza Fonksiyonu İle Son Kullanılan Ayarda Yanma Özelliği.
Patentli Fiziksel Yapısı Sayesinde Bataryanın Ters Bağlanmasından Doğacak Hasarlara Karşı Devrenin Zarar Görmemesi.
Aşırı Isınmaya Karşı Koruma.
Düz Bir Zeminde Mum Gibi Kullanılabilme Özelliği.
Tactikal Buton Düğme ve Kapağı.
Anti-roll, Kaymaz Gövde Tasarımı.
Dayanıklı Aircraft-Grade Alüminyum Malzemeden İmal Edilmiştir.
3 Kademe Aşınmaya Karşı Güçlendirilmiş Sert Kaplama İle Giydirilmiştir. (Premium Type-III)
Güçlendirilmiş Ultra Temiz Çift Cam.
Yansıma Önleyici (Anti-Reflective) Lens.
Aksesuarlar: Kılıf, Taşıma İpi, Yedek O-Ring, Yedek Düğme Lastiği, Kemer Klipsi.

Kutudan çıkanları bir fotoğrafla da gösterelim:

Fenerin boyutu konusunda da bir foto paylaşalım:

İşinizde veya gezi-kamp etkinliklerinizde kemerinize-çantanıza takıp rahatça gezdirebileceğiniz bir boyut ve ağırlıkta pd35.Düz yüzeylerde mum gibi durabilecek şekilde dizayn edilerek işlevselliği arttırılmış.Ayrıca yine düz yüzeylerde yuvarlanmayı engelleyici yapısı var.Kullanmış olduğum kapalı alanlarda dik durma özelliğini çok kullandım. Yüksek modlarda açtığınızda odayı veya mekanı lamba varmış gibi yada daha fazla aydınlatıyor.Fener, arka tarafında bulunan açma kapama tuşu ile açılıp kapanıyor.Bu tuş aynı zamanda yarı basmaya da duyarlı.Yarım basıldığında yüksek modda acil yanma uyguluyor.Kafa kısmında da mod ayar tuşu bulunmakta.Yumuşak silikondan imal edilen bu tuş da mod ve acil durum seçeneklerini kontrol ediyor.

Fenix pd35 açma kapama tuşu
Fenix pd35 mod ayar tuşu
Fenix pd35 reflektör kısmı

Kafa kısmı nispeten küçük tutulan pd35, kaliteli bir reflektör ve lens ile imal edilmiş.Lens düşme ve kırılma risklerine karşı yanlardan metal uzatma ile korunmuş.Ufak tutulan kafa kısmının ışığı çok uzağa fırlatamayacağını da söyleyelim.

 

Feneri açtıktan sonra mod tuşuna basarak düşükten yükseğe doru modları değiştirebilirisiniz.Mod tuşuna basılı tutarsanız s.o.s modu aktif olur.Tekrar basılı tutarsanız strobe modu açılır ve tekrar tek basışta normal moda döner.Hafıza sahip olduğundan hangi modta kapatırsanız açılışta yine o mod ile açılır.

Daha önce kullandığım benzer seviyedeki fenerlerden gözle görülür derecede daha parlak ve güçlü ışık veriyor pd35. Reflektör küçük olduğundan çok uzağa ışık atamıyor fakat kompakt boyutu göz önüne bulundurulduğunda olsukça yeterli geliyor. 50 metrelik bir mesafede önünüzü gündüz gibi aydınlatabilen pd35 bu tür fenerlerle tanışmamış nsanları herzaman şaşırtır.Bu tecrübeyle sabittir 🙂 208 metre aydınlatması olduğunu belirten firma haksız değil fakat 150 metreden sonra gözünüz cisimleri seçememeye başlıyor.Sonuçta fener uzak mesafe feneri değil.

Maksimum çıkış modunda fener hava şartlarına göre ortalama 2 dakika sonra sıcaklığını hissettirmeyi başarıyor ve elde ön tarafını tutmanız zorlaşıyor.2-2,5 dakika sonra seviyeyi otomatik olarak düşürüyor.Aslında bu boyutta bir fener için 850 lümen biraz fazla.Zira ısıyı absorbe edebilmek için daha fazla metale ve boyuta ihtiyaç var.Fakat firma yinede 2 dakika da olsa güçlü ışığın nasıl bir şey olduğunu göstermek istemiş.

Kullanım kolaylığı, düşünceler vs…

Fenix pd35 kesinlikle parasının tam karşılığı bir fener. Kullanım esnasında yanınızdaki herkes merak edecektir.Gördükten sonra bukadarcık bir aletin bukadar ışık vermesine şaşacaklardır emin olun. Ben feneri ikinci el aldım. Şanslıydım ve yarı fiyatına satan bir kişi buldum ve aldım.1 adet 18650 tip pil veya 2 adet CR123A ile çalışabiliyor.Herzamnki gibi size tavsiyem aldığınız 18650 pilin panasonic veya fenix’in kendi pillerinden olsun. Malüm sitelerde 3000-4000 mili amper pilleri 10 tl’ye sattıklarını görebilirsiniz.O pillerden uzak durun. Hepsi çin malı ve kullanılmış eski tiplerden imal edilmişler. 2 günde bitmelerinden anlarsınız zaten.

Dönelim fenerimize.Fenerimiz elbette su geçirmez ve İPX-8 sertifikasına sahip.Üzerinde takma klipsi mevcut ve kemerinize takıp koşabilirsiniz.Ülkemizde neyazıkki her kaliteli elektronik eşya gibi fenerlerde pahalı.Türkiye fiyatı 220 tl civarı.Bu kategoride ve bu modele yakın özellikler sunan nitecore veya thurnite gibi firmaların da fenerlerini inceleyeceğiz. Şuan piyasa da 2014 edition adında ikinci bir modeli olan pd35’in biraz daha fazla güçlü ışığı haricinde bir farkı yok.Karşılaştırmalı fotoğrafı altta bulabilirsiniz. Yakın zamanda özellikle video inceleme olayına odaklanmayı planlıyoruz.Böylece Sizlere daha samimi ve keyifli incelemeler sunabilicez.Bunun yanında birebir gece çekim örneklerimizi de görebileceksiniz. Bu arada sponsor firma arayışımız da başlamıştır.

fenix-pd35-yabandostu
fenix-pd35-inceleme

Fenix pd35 ve pd35 2014 versyon karşılaştırmalı ışık testi. Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın.
Fenix pd35 ve pd35 2014 versyon karşılaştırmalı ışık testi. Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın.

FENİX PD35

FENİX PD35
8.7

MALZEME KALİTESİ

9/10

  KULLANIM KOLAYLIĞI

  9/10

   IŞIK PARLAKLIĞI

   10/10

    PİL KULLANIMI

    9/10

     FİYAT/PERFORMANS

     8/10

      Pros

      • KALİTELİ
      • GÜÇLÜ IŞIĞI VAR
      • YETERLİ MOD DESTEĞİ
      • KOMPAKT
      • KEMER KLİPSİ VAR

      Cons

      • ÇABUK ISINIYOR
      • AÇMA KAPAMA DÜĞÜMESİNE ALIŞMAK GEREKLİ

      Yorumlar

      yorum yap

      benzer haberler

      Olight M2X-UT Javelot El Feneri İncelemesi

      Herkese selamlar. Bu yazımızda Olight firmasının ürettiği “fırlatıcı” gurubundaki el fenerini inceliyeceğiz.Bu fener aynı zamanda …