Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Donanım İnceleme / FENİX PD35 TAC 2015 EL FENERİ İNCELEME

FENİX PD35 TAC 2015 EL FENERİ İNCELEME

Selamlar.Yeni bir fener incelemesiyle sizlerleyim.Fenix firmasının daha önce bu modelini incelemiştik.Daha doğrusu bu modelin ilk versyonunu.Bu aslında 3’ncü versyon.Markanın bu modele bukadar güncelleme yapması ilginç fakat bence normal ve doğru bir hamle.İlk modeline sahibim ve kullanmaktan çok zevk alıyorum.Bunları tekrar konuşucaz.Şimdi Fenerin özellik tablosu ve kutu içeriği ile başlayalım.

fenix pd35 tac
Fenix pd35 tac kutu içeriği

Kutu içeriği alışılmış Fenix kutu içeriği.Tek fark daha büyük fenerlerde kutudan kılıfın çıkmamasıdır.Şimdi üreticinin sunduğu özellik tablosana bir göz gezdirelim…

• LED türü; Cree XP-L (V5) LED, 50,000 saat ömür.
• 1 adet 18650 şarj edilebilir Li-ion pil  yada 2 adet 3V CR123A Lithiumpil
• Uzunluk 137mm kalınlık  25.4mm
• Ağırlık 89-gram pilsiz
• Taktik açma-kapama butonu yarım basışta ani çalışma fonksyonlu
• Paslanmaz çelikten mod seçme klipsi
• Yan sviç sadece taktik modta işlem görür!
• Dijital parlaklık düzenleyici devre
• Düşük pil uyarısı
• Dijital ters akım koruma
• Yuvarlanmayan kasa tasırım yapısı
• Uçak aluminium metalinden imal edilmiştir
• Kaymayı engelleyici dış yüzey kaplama
• Sertleştirilmiş buğlanmayı önleyici optik lens

Fenix tk35 tac görünüm

Pd35 Tac eski versyonuna göre biraz daha kısa yapıda.Kafa kısmı daha kısa yapıda fakat pil tutucu kısmı uzatılmış.Bunun sebebi kendiliğinden voltaj korumalı pillerin de kullanılabiliyor olması.Bu tip piller biraz daha uzun olduğundan böyle bir yola gidilmiş.Belliki firma forumları takip ediyor ve kullanıcıların isteklerine cevap veriyor.

Pd 35 tac düğüme farkı

Yukardaki fotoğrafta önceki model (solda) ve yeni modelin açma kapama düğümelerini görüyorsunuz.Fenix kafa lambalarında da buna benzer düğüme kullanmaya başladı.Bunun sebebi yeni tip düğümenin biten pil uyarısının olması.Yani pil bitmeye yakın olduğunda düğüme de yer alan alt aydınlatma kırmızı yanarak uyarı yapıyor.

TAC Modu: Bu modeli kardeşlerinden ayıran özellik bu modtur.Peki nedir yani bu Tac.Bu Modun espirisi seviye ayarlarını yan sviçtten değilde arkada yer alan açma kapama düğümesinden yapılabilmesidir.Bunun için yan sviçe 3 saniye basılı tutuyorsunuz ve fener 2 defa yanıp sönüyor.Bundan sonra TAC modunda kalıyor.Böylece seviye ayarlarını artık yandan değil arka düğümeden yapıyorsunuz.İşlemi tekrarlayarak normal outdoor moduna geçiş yapabilirsiniz.Boyutları konusunda fikir verebilmek açısından bir fotoğraf paylaşalım bu arada.

Soldan sağ…VicLite 18650 (2600mAh) korumalı pil, Olight S20 (XM-L2), Nitecore P12 (XM-L2 T6), Fenix PD32 UE (XM-L T6 NW), Fenix PD35 TAC (XP-L V5), Fenix PD35 (XM-L2 U2).

Elde avuçta nasıl duruyor onu da gösterelim…

Kullanım ve tecrübeler

Turbo modta yaklaşık 5 dakika kadar çalışabiliyor Tac.Önceki versyonundan yaklaşık 40 saniye kadar daha fazla dayanabiliyor.5 dakika sonunda bir alt moda düşerek soğumaya çalışıyor.Bu süre elbette hava şartlarına göre değişecektir.Özellikle yaz aylarında yarı yarıya inebiliyor.Feneri çok uzun süre tecrübe edemedim ki zaten henüz yeni ve benim elime geçeli 1 hafta bile olmadı.Haftasonu gittiğim Ormanlı köy sahilinde bir gece kalarak bolca test ettim.Bu defa yanıma abilerini almadım çünkü daha güçlü bir fenerle gittiğinizde Pd 35’i kullanmak istemiyorsunuz. Sanırım bu insanın içinde olan güce dayanamama hırsı:) Böyle yaparak doğru yapmışım çünkü bu şekilde Pd35’i kullanmak zevkli oldu ve her dayim yanımdan ayırmadım. Sahilin yüksek bir kısmında kurdum çadırı ve gece boyunca sahili aydınlatarak feneri test ettim bolca. Bir ara meraklı kişiler de gelip sordular modelini. Denize girerekte su altında ayrı bir keyif alabilirsiniz. Suyun altını gündüz etmek çok ayrı bir deneyim. Bu süre içeresinde pd35 Tac sorunsuz görevini yaptı ve sudan etkilenmedi. Neyazıkki tek başıma olduğum için fotoğraf çekemedim fakat bir sonraki sefer telafi edeceğim söz. Şimdi evde çekitiğim birkaç örnek fotoğrafı paylaşayım.

Fenix Pd35 Tac kapalı ortam örnekleri
Fenix Pd35 Tac Dış ortam örnekleri

Sonuç

Bu büyüklükte bir feneri kullanmak gerçekten hoş.Bunu hoş yapan elbette 1000 lümenlik güç.Az yer kaplıyor ve hafif.Su geçirmiyor ve inanılmaz güçlü.Eğer uzakları aydınlatmak ihtiyacınız değilse bu fener tüm ihtiyacınızı karşılayacak yapıda.Malzeme kalitesi üst seviyede ve korumalı pillerle bile çalışabiliyor.Bilmeyenler için, pilleri ayrı satılmakta ve bu pillere uygun şarj cihazını da almanız gerekiyor.960 lümenlik bir önceki versyonu ülkemizde 250 tl cıvarında.Umuyorum bu model geldiğinde fiyat artmadan önceki modelin yerini alır.Bir sonraki incelemede görüşmek üzere.

Sevgili okurlarımız, elinizde bulunan ve incelenmesini istediğiniz fenerleriniz varsa bize haber verin.Kapınızdan alalım,inceleyelim ve aynı şekilde kapınıza getirelim.Ayrıca fikirlerinizi de yazımızda paylaşalım.Böylece alacak olan diğer kişilere iyi bir kaynak oluşsun.

Fenix PD35 TAC

Fenix PD35 TAC
9

MALZEME KALİTESİ

10/10

  KULLANIM KOLAYLIĞI

  9/10

   IŞIK PARLAKLIĞI

   10/10

    PİL TÜKETİMİ

    9/10

     FİYAT PERFORMANS

     8/10

      Pros

      • 1000 LÜMEN
      • TAKTİK MODU
      • PİL SEVİYESİ GÖSTERME
      • DİK DURABİLME
      • SU GEÇİRMEZ

      Cons

      • ÜLKEMİZDEKİ FİYATI PAHALI

      Yorumlar

      yorum yap

      benzer haberler

      Olight M2X-UT Javelot El Feneri İncelemesi

      Herkese selamlar. Bu yazımızda Olight firmasının ürettiği “fırlatıcı” gurubundaki el fenerini inceliyeceğiz.Bu fener aynı zamanda …