Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Nasıl Yapılır / Faydalı Bilgiler / GÜNEŞ ENERJİSİ’NDEN ELEKTRİK NASIL ÜRETİLİR

GÜNEŞ ENERJİSİ’NDEN ELEKTRİK NASIL ÜRETİLİR

Herkese merhabalar. Bu yazımızda size güneş enerjisinden elektrik üretmenin tüm temel bilgilerini vermeye çalışıcaz.Böylece evde kendi elektriğinizi nasıl üretebileceğinizi anlamış olacaksınız.

Fotovoltaik Modül Yapısı

Fotovoltaik efekti panellerin iç yapısını oluşturur.Yani panelin ta kendisidir diyebiliriz.Güneş panelleri basittir ve buna karşın çok kullanışlıdır.Mekanik parçaları yoktur ve öylece güneşe bakarlar.Evinizin elktrik ihtiyacını giderebilme özellikleri var.Elbette güneş olduğu sürece.

Fotovoltaik efekt 1839 yılında fransız fizikçi “Alexandre-Edmund Becquerel” tarafından keşfedildi.Buna göre güneş ışığı panele çarptığında, paneldeki hücreler bu ışığın içinde yer alan Fotonların bir bölümünü emer.Hücrelere giren bu fotonlar  bir semikondüktor materyali ile elektronlara iletilir. Elektronlar da fotonlardan gelen bu enerji saesinde semikondüktor materyalindeki atomdan kaçabilme olanağı bulur ve burdan çıkarak elektrik enerjisi olarak hatlara akmaya başlarlar.fotovoltaik-hucre-yapisi

Fotovoltaik hücreler genelde 2 şekilde bulunurlar. Bu da kristalize silikon yada ince film şeklinde olur.Kristalize silikon modülleri de 3 materyalden oluşturulabilir.Bunlar monokristalin, multikristalin ve şerit silikon.İnce film ise değişik teknolojileri kullanıldığı için bir terim olarak kullanılmakta.İçeriğinde amorfus silikonu, kadminyum telürid veya bakır indium,galium ve diselenid kullanılabilir.Fakat piyasada genellikle kristalize silikon olanlar bulunur.

Güneş enerjisi panel tipleri

Panellerden sonra elektriği üretebilmemiz için bazı parçalara daha ihtiyacımız olucak.Bunlar  invertör, şarj kontrolcüleri ve piller.Tüm bunlar bir solar elektrik üretme sistemini oluşturur. Birden fazla sistem vardır.Bunlar genellikle ihtiyaca göre belirlenir.

FV (fotovoltaik) Direkt Sistemler

Bunlar en basit sistem türüdür.Sadce panel ve yükleyci sistemden oluşurlar.Bu sistem elektrik üretmek için kullanılmaz. Genelde evlerin çatılarında yanında bir depo ile gördüğümüz sistemin ta kendisidir.Güneş olduğunda suyu ısıtır veya suyu pompalar hepsi bu.Sistemde herhangi bir akü devresi yoktur.

Elektrik Hattı Gerektirmeyen Sistem

Bu sistem türü de elektrik hatlarının olmadığı her yerde kullanılabilen sistemdir. Evin tüm elektrik ihtiyacını üretmek maksadı ile kurulur. Bu sebepten ürettikleri elektriği depolamak için akülere ihtiyaç duyar.Şarj kontrol devresi işte burada devreye girer.Görevi aküleri fazla şarjdan korumak.İnvertör de akülerdeki DC akımı AC akıma çevirerek ev içindeki eşyalara uygun hale getirir.

Elektrik Hatlarına Bağlı Depolamalı Sistemler

Yukardaki sistem ile aynı olan bu sistemin amacı elektrik şirketlerine daha az para ödemek.Gündüz depolanan enerjiyi geceleri kullanarak faturaları düşürmek.

Aküsüz Şehir Hattına Bağlı Sistem

Bu son sistem şekli de aldığı enerjiyi şehir hattından gelen elektrik ile birlikte kullanıma sunar.Böylece kullandığınız elektriğin bir kısmını düşürmüş olursunuz ve faturanız düşer. Tek farkı güneşten gelen elektriği depolayamıyorsunuz.Şehir elektriği kesildiğinde bu sistemdeki elektrikte kesilir.Ek olarak güvenlik devresine ihtiyaç duyar.

Peki Güneş Enerjisinin Faydaları Nedir Tam Olarak 

Elektriğin bize olan maliyetini hesaplarken aslında büyük resme bakmamız gerekiyor.Sadece faturalardaki maliyete bakmak biraz bencilce olacaktır.Elektriği üretebilmek için harcanan maddeler ve iş gücü gerçekten de çok fazla.Üretiminden taşınmasına kadar elektrik ciddi bir çevre katliamı gerektiriyor.Çevreye ve havaya verilen hasarlar bugünlerde bizi bunaltan sıcakların sebebine kadar dayanıyor.Bu yüzden güneş enerjisi sadece faturaları hafifletmiyor.Aynı zamanda çocuklarımıza temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakıyor.İşte en büyük faydaları bunlar.

Elektrik faturaları biz şehir hatlarına bağalı olduğumuz sürece sürekli artarak gelmeye devam eder.Oysa günşe enerjisi sitemi bağlandıktan sonraki geçen belli bir süre sonunda kendini amorti eder ve sonrasında bedava elektrik kullanmaya başlarsınız.Her ay artan elektrik faturaları aslında bu tür bir yatırımın nekadar mantıklı olduğunun iyi bir göstergesi.Ayrıca diğer sistemlere göre (hidro yada rüzgar) dönen parçaları olmadığından bakımı ve maliyeti daha düşüktür.Üstelik güneş her yerde.

Nasıl Uygulanır

Öncelikle sizin hangi sisteme uygun olduğunuza bağlı olarak işleme başlayabilirsiniz. Şehir hatlarına bağlı değilseniz akülü sistem, bağlıysanız en çok kullanılan aküsüz sistem en uygunu olacaktır.En önemlisi de bol güneş alabilen bir yerinizin veya çatınızın olması gerekiyor.Aküsüz sistem hem daha ucuz hemde daha az komplike bir sistem olduğundan en işe yarayan sistemdir.Tek sorunu şehir elektriği kesildiğinde siz de karanlıkta kalırsınız.Sistem sadece panellerden ve AC invertörden oluşur.Geriye kalan sizin paranıza ve boş alanınıza bağlı.Nekadar çok panel okadar düşük fatura.

Aküsüz sistem ise biraz daha karmaşık bir olay.Bu sistem tipi tamamen elektrik hatlarından uzak yaşayan insanlar için uygundur.Hiç fatura ödemezsiniz fakat yapım maliyetleri de ona göre daha yüksektir. Bir diğer sorun güneşin pek olmadığı mevsimler. Eğer bir rüzgar türbnünüz varsa yada dereye yakınsanız mevsimler de sorun değil fakat bunlar yoksa bu sistem sadece yazları yararlı olacaktır.

 

Sistemi Kurduk Peki Şimdi ?

Bundan sonrası aslında sizin zefkinize veya çalışma isteğinize bağlı. Bunu bir hobi gibi düşünecek olursanız size bolca uğraşacak iş çıkacaktır. Elbette biraz da masraf. Artık panel tiplerini araştırabilir, güneş takip mekanizmalarına bakabilir ve panellerinizin güneşe nasıl daha çok bakabileceklerini hesaplayabilirsiniz.

Panellerden en iyi şekilde yararlanabilmek için açılarını belirlemek en önemli faktördür.Mevsimsel değişimlere göre güneşin açı değiştirmesi ürettiğiniz elektriği de düşürecektir.Paneller en iyi performansı direkt güneşe bakma açısında verirler.Bu yüzden zamanla değişen güneş açısına göre panel açılarını değiştirmek optimum performans sağlayacaktır.

Peki sistemi kendinizmi kurmalısınız yoksa bir şirketemi yaptırmalısınız? Bu tamamen sizin bilginize ve cesaretinize kalmış. Maliyet olarak keniniz yaparsanız kaznçlı çıkacağınız kesin fakat gerektiği şekilde kurulmayan bir sistemin performansı da düşük olacak ve getirisi de öyle kalıcaktır. Bu iş bolca araştırma ve vakit isteyen bir iş. Yurt dışında oldukça fazla kaynak ve satış noktası mevcut ama ülkemizde çoğu işte olduğu gibi kaynak az.

Geleneksel güneş panelleri güneşten gelen ışığın sadece %40’nı enerjiye dönüştürebiliyor. Araştırmacılar 2 yıl kadar önce bu değeri %80 seviyesine çekebilecek bir panel geliştirdikleri belirttiler.Şuan için piyasa da olup olmadığını bilemiyoruz fakat yakın bir zamanda kesin olacağını söyleyebiliriz.Ülkemizde olmasa da yurtdışında bu alan insanlara çok büyük getiriler getiren bir meslek haline geldi bile. Fakat bize gelmesi ve yaygınlaşması vakit alacaktır.İşte bu yüzden araştırıp erken davranmayı bilmek gerekli. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …