Cuma , 28 Şubat 2020
ana sayfa / Genel / İzmir bölgesinde Arı Safari uygulaması başlatıldı

İzmir bölgesinde Arı Safari uygulaması başlatıldı

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından başlatılan arı safari uygulaması arıcılığın yoğun yapıldığı yerlerde gerçekleştirilmeye başlandı.

Arı Safari Çalışmalarında Bal Ormanları ve Üretilen Arı Ürünleri Kullanılacak. Arı safarisi, bir yerden bir yere ve kovandan kovana hareket eden bir günlük arı faaliyeti olarak tanımlanıyor. Bee-safariciler yani arı safariye katılanlarda çalışma kapsamında arının hareketlerini izliyor.

Arıcılığın yoğun yapıldığı yerlerde gerçekleştirilecek arı safari (bee-safari) çalışmalarında ildeki bal ormanları ile üretilen arı ürünleri (orman alanları, arılı kovanlar, bal, arı sütü, polen vb.) kullanılacak. Bal Ormanı alanları ile o bölgedeki tüm arıcılık üniteleri bee-safari için önemli bir kaynak oluşturuyor aynı zamanda üniteler, bal ormanına gelen arıcılar ve safariciler için de önemli bir eğitim alanına sahip bulunuyor.

Arıcılığı geliştirmek için her türlü destek verilecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu “Türkiye, sahip olduğu 5,6 milyon civarındaki kovan varlığı ile Dünya genelinde 3. sırada yer alıyor. Bu çok önemli bir rakam. Bakanlık olarak başlattığımız arı safari uygulaması ile arıcılığı geliştirmek için her türlü desteğe hazırız. Bu işin birçok faydası bulunduğu gibi arıcılık aynı zamanda biyolojik çeşitliliğimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında, sürdürülebilir gıda güvenliği ve aynı zamanda topraklarımızın büyük bir kısmını tehdit eden erozyonun önlenmesi bakımından çok önemli bir faaliyettir” dedi.

Safariye katılanlar arıcılık hakkında tüm bilgileri alıyor

Arı safariye katılanlara, uzman bee-safari rehberi tarafından bal ormanındaki arılıkların, arı kovanlarının, arı kovanının içindeki bal ve arı ürünleri, arı peteğinin incelenmesi, arı sırlamasının gösterilmesi, arı ve arı ürünleri ile ilgili ilginç bilgilerin aktarılması gibi faaliyetler konusunda her türlü bilgi veriliyor.

Bee-safari uygulaması sırasında eğer mevsim uygunsa safariye katılanların damızlık ana arı üretimini görebilmeleri için o bölgede bulunan laboratuvardaki suni tohumlama da programa dahil edilebiliyor. Arı safariciler tarafından arıların kovan içindeki faaliyetlerinin görülmesi, arılar hakkında bilgilendirme yapılmasının yanı sıra özellikle çocuklara eğitim verilirken de akvaryum kovan kullanılıyor.

Ayrıca, bee-safari yapılma tarihleri o bölgede arıcılık ile alakalı (bal festivali gibi) festival zamanlarına denk getirilerek katılımcıların festivali görmelerine de olanak sağlanıyor.

Şifa Kaynağı, Arılar

Arılar, bal ve diğer arı ürünlerinin sağlıklı beslenme ve şifa kaynağı, aynı zamanda arı kovanlarının içinde bulunan ‘arı kovan havası’ belli kürler uygulandığında astım, bronşit, alerjik reaksiyonlar ve nefes darlığı gibi birçok rahatsızlığı da tedavi ediyor.

Ayrıca bu alan içerisine aynı anda 10 kişinin istifade edebileceği Apiair evinin yapılacağı belirtildi. Ahşap olan bu yapı içinde 10 adet büyük arı kolonisi ve gerekli düzenekler yer alacak. Rahatsızlığı olan insanların yüzüne takacağı bir maske sayesinde kovan içindeki bal, polen, propolis, larva uçucu yağlarının kokusunu içerek tedavilerinin gerçekleştirilebileceği belirtildi.

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …