Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Kamp / KAMP ÇADIRI NASIL SEÇİLİR

KAMP ÇADIRI NASIL SEÇİLİR

Bu yazımızda sizlere kamp çadırı seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatmaya çalışıcaz.

Bol çeşidi ve farklı fiyatlarıyla kamp çadırları geniş bir yelpazede satılır. Bir elbise gibi kamp çadırını mutlaka görerek almanızı tavsiye ederiz. Bodozlama dalıp herhangi bir siteden alabilirsiniz. Fakat sonradan pişman olma durumunuz muhtemeldir.Sizi fazla sıkmadan doğru olanı bulmaya çalışalım hadi…

Çadırın Boyutu ne olmalı?

Öncelikle bu sorunun yanıtını bilmeniz gerekiyor. Kaç kişi için uygun olacağını bilmelisiniz. Çadırlar 2,4,6 ve 8 kişilik terimlerle satılırlar.Fakat genelde 4 kişilik yazan çadırlar 2 kişi için uygundur.Yani 2 kişilik bir çadır alırsanız muhtemelen 1 kişi rahat edecektir. Bu yüzden görerek almanız en doğrusudur. Bir ikincisi de alacağınız çadırı sırt çantasında taşıyacaksanız ağırlığına dikkat etmenizdir.

cadir-secimi-1

Kamp yapacağınız çadırınız sizin eviniz olacak bunu göz önünde bulundurun. Olası bir yağmur durumunda tüm eşyalarınızın sizinle çadırda olacağını hesaba katın. Eğer bir de havalı döşek kullanacaksanız mutlaka çadırı geniş almalısınız. Genişten kastımız öyle koca bir çadır değil elbette. Sadece 2 kişi kalacaksanız mutlaka 4 kişilik çadırlara bakmalısınız diyoruz.4 kişilik bir çadır yanınızda bir çocuğunuz olursa da yetecektir. Eğer daha geniş bir aileniz varsa bu durumda daha büyük aile çadırlarına bakmalısınız. Büyük aile çadırların arka çantanızda sığamiyacağını da unutmayın. Bu çadırlar mutlaka araç ister. Kurulumu daha yavaş ve daha zahmetlidir.Rüzgara da daha dayanıksız olduklarını söyleyelim.

Mevsim ve hava şartlarına göre seçim yapmak

Eğer bir çadırdan beklentiniz sadece yaz günü deniz kenarına gitmek veya yaz günü ormana kampa gitmek ise şuan piyasada satılan 50-100 liralık çadırlar işinizi görecektir. Yabandostu olarak biz de gidip bu çadırlardan birini bir havalı döşek ve elekronik pompa ile aldık ve denedik.İşimizi falzasıyla gördü.Acaba yağmurda nasıl bunlar dedik ve yağmurda da kamp yaptık.Sonuç şaşırtıcıydı. Ucuz olan bu çadırlar bizi yağmurdan da korumayı başardı. Çadır duvarlarında ara ara su damlacıkları birikti fakat bu fiyat bandındaki çadırlar için oldukça iyiydi.Zaten çoğu naylon kumaştan yapıldığı için yağmurda da iş görüyor.Yani ucuz yollu bir çadır yaz kampı işinizi görecektir.Üstelik bunlar oldukça hafif. Üst taraflarında ve arka kısımlarında hava alabilecek pencereleri mevcut.Giriş kısımlarında genelde hepsinde sineklik bulunmakta.Bu sebeple yaz için idaldirler.

İş gören ucuz yollu yzalık çadır

Eğer yaz dışındaki mevsimlerde kamp yapacaksanız işte ozaman iş değişir. Bahsettiğimiz ucuz çadırlar neyazıkki soğuk veya rüzgarda işe yaramaz olacaklar.Özellikle rüzgarda pek dayanıklı olamayacaklar.Çünkü yere sabitleme demirleri oyuncak gibi küçük ve kumaş rüzgara dayanacak kalitede değil.Bu yüzden 4 mevsim çadırlarına bakmanız gerekecek.4 mevsim çadırlarında kumaşları kalın ve kimisinde çift kumaş yapısı olduğundan ağırlıkları da ona göre kat kat artıyor.Bu tip çadırlar da sırt çantasında taşınamıyor ve araç istiyor.

İpuçları

  • Çadırınızı çamaşır makinesinde ve detarjan ile yıkamayın.Bu şekilde naylon kumaşı zarar görebilir.Bu iş için kuru bir temizleme spreyiş işinizi görecektir.
  • İlk aldığınızda deneme amaçlı evde kurmanızı öndeririz. Böylece kampa gittiğinizde çok daha hızlı kurabilirsiniz.
  • Kamp yapacağınız yerde büyükçene taş veya ağaçların olmasına dikkat edin.Olası bir rüzgarda çadırın kendi sabitleme demirleri yetersiz gelecektir.
  • Gece kalmalarında çadırlar için yapılmış askılı lambalardan alırsanız çok işinizi görecektir.İlla pahalı bir ürün almanıza gerek yok.Ucuz bir lamba da gece boyunca işinizi görecektir. Neye benzediklerini görmek isterseniz donanım inceleme bölümünde kamp lambası incelememizi bulabilirsiniz.
  • Çadırı koyabileceğiniz bir çantanız yanınızda olmalı. Satıldıkları hali ile bir çantaları olur ama bu genelde çok dandik ve küçük olur. Bir defa açtığınız çadırı topladığınızda kendi çantasına sığamıyor bir türlü.
  • Çadırınızı ateşten uzakta tutun ve içinde mum veya benzeri şeyler kullanmayın.Yapısı naylondur ve çok kolay tutuşur.
  • Kurmadan önce zemini iyice kontrol edin.Sivri kaya veya kırık cam parçaları gece uyurken kabusunuz olabilir.

Not: Eğer alışık değilseniz ucuza satılan kamp matları gece sizi uyutmayacaktır.Biz bu matlardan ikisini üst üste koyduk ve yine işe yaramadılar.O yüzden olabildiğince kalın bir mat alın veya havalı döşek.Eğer araç ile gidecekseniz mutlaka havalı döşek alın.Mat kullandığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız 🙂

 

 

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Her Türden Kampçının İlgisini Çekebilecek Araçlara Sahip “Overland Expo 2016″‘dan Kareler

Overland/Missouri’ de geçtiğimiz günlerde düzenlenen fuar ilgi çekici araç ve gereçlere ev sahipliği yaptı.Fuar’da 4×4 …