Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEBİLEN MİNİK EV: ECOCAPSULE

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEBİLEN MİNİK EV: ECOCAPSULE

Günümüzde evler  genellikle betonlardan oluşmuş büyük yapılardır. Ancak Nice Architects şirketi bunu değiştirecek bir ürün geliştirmiş durumda.
Şirketin geliştirdiği Ecocapsule adındaki “mikro” evler özellikle yumurtayı andıran bir tasarımı, kendi enerjisini üretebilmesi ve taşınabilirliği ile dikkat çekiyor. Ortalama olarak güneş enerjisi panelinden 600W ve üzerindeki ufak rüzgar tribününden ise 750W enerji üretebilen Ecocapsule, sonradan kullanmak üzere yağmur suyunu toplamak gibi ekstra özelliklere de sahip. Elde edilen enerjinin depolanması da gece saatlerinde veya rüzgar olmayan zamanlarda kullanılması da dikkat çeken başka bir ayrıntı.
Ecocapsule4
Gerçekten de minik olan ev (4.5 metre uzunluk, 2.25 metre genişlik ve 2.5 metre yükseklik) buna rağmen içerisinde banyo,mutfak, yatak, çalışma masası ve iki adet,biri içeriden biri dışarıdan erişilebilir depolama alanı barındırıyor. Bir kişinin yaşayabileceği şekilde tasarlanmış bu evin özellikle iç ve dış tasarımı oldukça füturistik görünüyor.
Ecocapsule2
Evlerin fiyatları henüz açıklanmadı, ancak ön siparişlerin 2015 yılının son dönemlerinde başlayacağı belirtiliyor. Slovakya’da üretilecek evlere sahip olmak isteyen tüketiciler taşıma masraflarını da karşılamalı. Örnek olarak ABD’den sipariş veren bir kişinin ortalama 2400 dolarlık bir nakliye masrafı ödemesi gerekmekte.
ecocapsule3

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …