Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / Kopan Buzul Parçası Binlerce Pengueni Öldürdü

Kopan Buzul Parçası Binlerce Pengueni Öldürdü

Kuzey kutbunda yaşayan ve adları Adélie penguenleri olan bir penguen ırkı neredeyse yok olmak üzere.Sebebini araştıran bilim insanları, bu felaketin sorumlusunun bir buzul parçası olduğunu keşfetti.

2010 yılında yayımlanan bir makalede 100 km2 çapındaki bir buzul üzerinde yaşayan Adélie penguenleri kopan buzul üzerinde hapsoldu ve nesilleri tükenmek üzere.20 yıl  önceki sayıları 200.000 kadar olan bu kuşlar 2010 yılına gelince 50.000 den daha az kalmışlar.Geçen yıllarda kopan bu buzul parçası penguenleri avlanma bölgelerinden uzaklaştırarak açlıktan ölmelerine neden oldu.Yaklaşık 60 km’lik bir mesafeyi katetmek zorunda kalan penguenler zamanla bitkin düşerek boğuldu veya açlıkta öldü.Son 5 yılda yapılan 2 sayımda 12,834 adetten 5,520 adet penguen kaldığı tespit edildi.

Araştırmacılar 20 yıl içinde bu güzel kuşlardan bir tane bile kalmayacağını belirtmekte.Dünyamızı bu şekilde ısıtmaya ve yok etmeye devam edersek sıranın bize gelmesi oldukça yakın.

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …