Salı , 7 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / Leylekler Artık Çöp Kuşları Oldu

Leylekler Artık Çöp Kuşları Oldu

Leylekler yuzyıllardır efsanelere konu olmuş ve herkesin görkemli kuş olarak gördüğü güzel canlılardır.Fakat onlarda insanoğlunun yarattığı kirlilikten nasibini aldı.Bu sözler İngiltere’de yer alan doğu üniversitesi’ndeki ornitoloji uzmanlarına ait.Yarattığımız çöp dağları leylekleri sürü halindeki göçebe hayatlarından uzaklaştırarak yaşam biçimlerini değiştirdi.Leyleklerin büyük bir bölümü göç etmeyi bırakıp yuvalarını bu çöp dağları yakınlarına yaparak davranış değişikliği sergiliyor.

Bu olayın başlangıcı 1980 yıllarında olduğu tespit edilmiştir.Bu yıllarda büyük bir beyaz leylek popülasyonu beslenme ihtiyaçları için kışları Avrupa’dan Afrika’ya göç etmek yerine İspanya ve Portekiz’de kalarak yaşamlarına bu şekilde devam ettiler.Zaten onca çöp yığını yani “sanal” yiyecek burada dururken onca mesafeyi neden uçsunlarki değilmi?

Ekologların yaptığı araştırmaya göre,son 20 yılda Portekiz’deki leylek popülasyonu 10 kat arttı.Yani şuanda Portekiz’de bulunan ve 4 mevsim burada kalan toplam leylek sayısı 14.000.Yapılan araştırmada 48 kuşa gps izleme aygıtı takılarak kuşların davranışları incelenmiş.Bu kuşların hiçbirisi ülkeyi ve yuvasını terk etmeden 4 mevsim boyunca yuvasını korumuş.Hatta bu kuşlar çöp yığınları etrafında dolanarak onlara göre “avlanma” bölgelerini korumuşlar.

Elbette leylekler davranış değişikliği gösteren tek hayvan türü değil.Yapılan benzer araştırmalarda rakunlar,fareler,kargalar,tilkiler ve daha birçok hayvanın aynı şekilde çöp yığınlarını evleri haline getirmişler.Fakat leylekler göçebe hayatı yaşayan canlılar olduklarından sergiledikleri bu değişiklik araştırmacıları şaşırtıyor ve endişeye sürüklüyor.

“Seni bir leylek getirdi” diye çocuklarımıza tanıttığımız bu güzel kuşların artık Çöpte yaşadıklarını söyleyebilecekmiyiz?

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …