Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Donanım İnceleme / Aksyon Kamerası / Liquid Image Xtreme Sport Cams-Ego 727 Aksyon Kamerası İnceleme

Liquid Image Xtreme Sport Cams-Ego 727 Aksyon Kamerası İnceleme

Dalış veya offroad sporları ile alakanıs yok ise Liquid Image firmasını duymamış olabilirsiniz.Zira bu firma genelde bu tür sporlar için kaskın veya gözlüğün içine gömülü hareket kameraları üretir.Fakat bu model gömülü seçeneğinin uygun olmadığı durumlar için üretildi.

Kategorisinde en küçük kameralardan birisidir.Bu da onu son derece taşınabilir kılıyor.Takılabilir hareket kameralarından en çok beklenen özelliklerden birisi zaten taşınabirliğidir.Fakat bunun karşılığında gelişmiş video seçeneklerinden feragat edilmiş.Eğer temel olarak basit seviyede videolar çekecekseniz işinizi görecek.Yok gelişmiş video beklentim var diyorsanız şimdiden uyaralım.Yinede bakalım tam olarak neler sunuyor.

Güzel bir özellik olarak,içeresinde gömülü wi-fi mevcut.Ayrıca ios ve android için uygulamaları mevcut.Bu uygulamalar saesinde kameranın canlı olarak ne gördüğünü görebiliyorsunuz.Böylece gereksiz yere çekim yapmaktan kaçınabilirsiniz.Çektiğiniz videoların genel amacı online paylaşmak ise sizi tatmin edecektir.

Kutu İçeriği

Bu kategorideki çoğu kamera gibi liquid’de pek zengin olmayan bir kutu içeriği ile geliyor.Kutudan, basit darbelere karşı koruma kabı,monte aparatı,kısa usb kablosu ve askı aparatı ile çıkıyor.Elbette firma ekstra olarak çeşitli aparatlar satıyor.Mesela 40$ seviyesinde su altı için su geçirmez aparatı mevcut.Ha bu arada kameranın kendisi su geçirmez değil.Bunun yanında farklı monte seçenekleri için aparatlar mevcut.Tabi elinizi cebinize atarsanız.Para harcamaktan söz etmişken,kamera içinde veya kutusunda herhangi bir hafıza kartı yok.Bu yüzden kendiniz almalısınız.Kart tipi microSDHC ve 32 gb’a kadar destek sunuyor.

Liquid_Image_Ego_355

Tasarım Ve Özellikler

Ego küçük ve tatlı bir şey orası doğru.Satışta 5 adet rengi mevcut.Bunlar,mavi, beyaz, sarı, kırmızı ve siyah.Üzerinde lastikten imal edilmiş tek bir kapakçık mevcut.Altında da,MicroSDHD kart yuvası,mikro usb portu ve mikro hdmi portu mevcut.Alt kısmında tripot çıkışı ve ayakta durmasını sağlayan ayakçıkları mevcut.Arka kısmında bir tripot çıkışı daha olsaydı iyi olurdu.Böylece daha çok kullanım seçeneği sunardı.Pil dahili ve değiştirilemiyor.Yani bittimi videonuz da bitiyor.

Liquid_Image_Ego_3556

Üst kısmında inanılmaz küçük lcd ekranı ve iki tuşu bulunuyor.Ekranı okumak oldukça zor fakat neyseki ona pek ihtiyacınız yok.Tuşun biri açma kapama ve çekim modu,diğeri de kayıt başla-durdur,foto çek ve wi-fi aç kapa.Lens ışık değeri f3,2 ve 135 derecelik görüş açısı sunuyor.Yaygın olarak kullanılan değer 170 derecelik değerdir aslında ama iş görecek kadar açıya sahip.Bu kategoride alışılmış olan balık gözü görüş açısıyla geliyor.

Liquid_Image_Ego_up

Wi-fi özelliğini kullanmak zor değil.Uygulamayı kurup ayarlardan wi-fi’yı aktiv ediyorsunuz.Daha sonra kameranın tuşuna 3-4 saniye basılı tutup aktif ediyorsunuz.Eşleşmeyi bitirdiğinde telefonunuza canlı görüntü geliyor.Uygulama üzerinden video kaydı ve paylaşımı yapılabiliyor.Ayrıca kamera ayarları da uygulamadan yapılabiliyor.Uygulama biraz yavaş çalıştı bizim telefonumuzda.Belki cihaza göre değişiyor olabilir.Kayıt başladığı anda sizi wi-fi’dan atıyor.

Liquid_Image_Ego_35

Çekim Seçenekleri

Kamera 4 çekim moduna sahip.1080p 30 kare saniye veya 720p 60 kare saniye ve fotoğoraf tek çekim yada seri çekim modu.Standart ayarda fotoğraf çözünürlüğü 12 mega piksel.Fakat bu interolated metoduyla çoğaltılan bir özelliktir.Bu ayarda gerçek çekim kalitesi 3 megaiksel dir.Uygulama üzerinden bunu 5 megapiksele çekebiliyorsunuz.Uygulama üzerinden çeşitli fotoğraf modlarına da erişebililiyorsunuz.Bunlar genelde standart ayarlardır.Çekim modları ve ışık ayarları gibi.

Video Kalitesi Ve Performans

Kamera video formatı olarak MOV formatını kullanıyor.Video yoğunluğunu da 12mbps olarak kayıt etmekte.Bit rate nekadar yüksek ise video kalitesi okadar yüksek olur bilginize.Buna göre Ego’nun kalitesi ortalarda diyebiliriz.Eğer ışık yeterli ise oldukça iyi sonuç veriyor.Elbette büyük ekran boyutlarında izlerseniz ozaman kalite düşüyor ve kırılmaları görebiliyorsunuz.Kapalı alan ve düşük ışık çekimleri yapacaksanız kameranız bu değil.

Mikrofona gelince; Birkaç adım ötenizdeki konuşmalar için uygun fakat ötesini beklemeyin.Gerçi dış mekan hareket çekimlerinde genelde arka fon müziği kullanıldığından bu çok sorun değil.Üzerinde yer alan mikrofon mono yapıda.

Maksimum video uzunluğu 29 dakika olabiliyor.Bu anormal bir durum değil elbette.Fakat çoğu kamera bu süre sonunda otomatik yeniden çekime başlıyor.Ego ise yeniden düğümesine basmanızı istiyor.Kayıt sırasında Ego 2 video kaydı yapıyor.Biri seçtiğiniz yüksek çözünürlük,diğeri de telefonda izleme sağladığınız 432*240.

Liquid_Image_Ego_3

Fotoğraf çekimi,video çekimi gibi fena değil.Elbette aynı şekilde iyi ışıkta.Seri çekim modunda 3 saniyede 1  kare çekebiliyor.

Boyuna göre pili iyi gidiyor.2 saat kadar tek şarj ile çekim yapabiliyorsunuz.Değiştiremediğiniz için bitiminde şarja takmak zorunlu.

Sonuç

Eğer küçük ve basit bir hareket kamerası arıyorsanız bu sizin için.Yok daha çok özellik ve aparat bekliyorsanız başka modellere bakmalısınız.Ayrıca su geçirmez olmadığını tekrar belirtelim.Türkiye fiyatı 450 tl cıvarında.

Kamera ile çekilen örnek videoyu izleyebilirsiniz.

Liquid Image Ego

Liquid Image Ego
6.7

TASARIM

8/10

  ÖZELLİK

  6/10

   PERFORMANS

   7/10

    GÖRÜNTÜ KALİTESİ

    6/10

     FİYAT/PERFORMANS

     7/10

      Pros

      • KÜÇÜK BOYUT
      • HAFİF
      • KOLAY KULLANIM
      • Wİ-Fİ
      • DARBELERE DAYANIKLI

      Cons

      • ÖZELLİKLERİ DÜŞÜK
      • DEĞİŞEMEYEN PİL
      • FİYAT YÜKSEK

      Yorumlar

      yorum yap

      benzer haberler

      BELL VOLT BİSİKLET KASKI İNCELEME

      Bell Volt Genel Bakış Bu kaskı veya buna benzeyenleri mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdur. Bell volt …

      • Taner Önen

       Merhaba

       Aşağıdaki bilgilerde eksiklik olduğunu belirtmek isterim.

       Ego yağmur ve kar suyuna dayanıklıdır su geçirmez, fakat sualtı için yani basınçlı suda kullanılacaksa housing’i ile beraber kullanılmalıdır. Ayrıca her video kaydında 29 dakika kayıt yapar ve sonra kaydı durdurup 2. videoya kendisi başlar sizin tekrar başlatmanıza gerek kalmaz. Ego yu ilk açtığınızda update ederseniz görüntü kalitesinin piyasadaki kameralara nazaran daha iyi olduğunu görebilirsiniz.

       iyi çalışmalar

       • Düzeltmeleriniz için teşekkür ederim.