Salı , 7 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / Okyanuslarımızı Balıklardan Arındırıp Plastikle Dolduruyoruz

Okyanuslarımızı Balıklardan Arındırıp Plastikle Dolduruyoruz

Bu hafta içinde okyanuslar için yayınlanan iki rapora göre okyanusları hızlı bir şekilde plastik atıkla doldurduğumuzu gösteriyor.

İLK RAPOR Dünya Ekonomik Forumu’ndan geldi.Bu rapora göre 2050 yılında okyanuslarda balıklardan fazla plastik atık bulunuyor olucak.

İKİNCİ RAPOR ise Dünya İletişimi Platformundan geldi.Bu rapor da iç açıcı değildi ve buna göre geçen son 60 yılda avladığımız balık miktarı sürekli artmakta ve okyanusları boşaltmakta.

Okyanuslarda nekadar balık yaşadığını veya tam olarak nekadar plastik barındırdığını bilemiyoruz elbette. Araştırmacılar bu belirsizliği azaltabilmek için önde gelen plastik üreticileri ile çalışan 180 uzmandan bilgi alarak bir rapor hazırlamaya çalıştılar.Ortaya çıkan bilgilerde dünya genelinde üretilen plastiğin %32’lik kısmı nehirlere,göllere ve oradan da okyanuslara taşınmakta.Bu oranın sadece %14 kadarı toplanabimekte ve atık oranı sürekli artmakta.

Raporda yer alan bazı bilgiler ise şöyle; Her sene yaklaşık 8 miliyon ton atık plastik okyanuslara akmakta.Bu miktar her geçen bir dakika için okyanusa bir kamyon çöp dökülmesi demek.Buna göre 2030 yılında 2 kamyon, 2050 yılında da 4 kamyon olucak. Yapılan kabaca hesaplara göre okyanuslarda şuan 150 miliyon ton plastik bulunmakta.Senaryoya göre 2025 yılında her bir ton plastiğe karşılık üç ton balık yaşıyor olucak.2050 yılında ise plastik atıklar balıklardan daha fazla olucak.

Aslında tablo daha da korkunç.Zira bu hesaplamalarda balık miktarının sürekli olarak aynı kalacağı var sayılmakta.Oysa ikinci raporda da görüldüğü gibi her geçen yıl ağlara takılan balık miktarı azaltılmakta.

Koyu renkli grafik tüm ülkeler katılarak hesaplanan grafiktir.Hemen altındaki gri renkli grafik ise avalanma verilerini paylaşan ülkelerin hesaplanmasıyla ortaya çıkan garfiktir.En üst ve en alt limitler ise hata payları ile ortaya çıkabilecek miktarları belirtiyor.
Koyu renkli grafik tüm ülkeler katılarak hesaplanan grafiktir.Hemen altındaki gri renkli grafik ise avalanma verilerini paylaşan ülkelerin hesaplanmasıyla ortaya çıkan garfiktir.En üst ve en alt limitler ise hata payları ile ortaya çıkabilecek miktarları belirtiyor.

Yukarıdaki tablo durumun vahimiyetini açıklıyor aslında. Yıllar geçtikçe yakalanan balık miktarı sürekli artmakta.Yani çoğalan insan popülasyonu okyanuslardaki balık miktarını sürekli azaltıyor.İnsanoğlu aklını başına almazsa 20-30 yıl sonra okyanuslardan eli boş dönecek ve kıtlık iyice çoğalıcak.

Peki bizler bunu değiştirebilirmiyiz? Geri dönüşüm konusunda uzmanların söyledikleri umut verici.Onlara göre insanlara gerekli olan ortamı ve fırsatı sunarsanız geri dönüşüm büyük ölçüde mümkün oluyor.Yapılan araştırmalara göre geri dönüşüm için uygun ve farklı çöp konteynerleri koyduğunuzda insanlar çöpleri ayırarak atıyor.Bu durumda devlet belediyelere bu konuda daha fazla kaynak ve istek sunarsa okyanuslarımız ve çevremiz için hala umut var.

Peki ülkemiz bu konuda nasıl bir seviyede? Kötü bir durumda olmadığımızı söyleyerek umut vaad ettiğimizi söyleyebiliriz.Son yıllarda belediyelerimiz bazı adımlar attılar ve geri dönüşüm iyi bir seviyede.Gelen mülteciler ve diğer bazı göçmenler de geri dönüşüme oldukça fazla katkıda bulunuyor.Sokaklarda gezen çuval yüklü el arabalarının sayısında muntazam artış var farketmişsinizdir.Elbette belediyelerin bu konuda yapacakları daha çok işleri var.Bireyler olarakta en büyük görev bize düşüyor.Çocuklarımızı bilgilendirerek ve attığımız çöpleri basitçe ayrı poşetlere ayırarak bu işi başarabiliriz!

Kaynak: Gizmodo

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …