Salı , 7 Nisan 2020
ana sayfa / Donanım İnceleme / fener ve kafa lambası / Olight SR52UT Intimidator El Feneri İnceleme

Olight SR52UT Intimidator El Feneri İnceleme

Fenerlere ve ışığa meraklı olan  herkese selamlar.Yabandostu olarak bu yazımızda sizler için Olight SR52UT model el fenerini tüm ayrıntılarıyla incelemeye çalışıcaz.

Firmanın yeni piyasa sürdüğü SR52UT modeli aslında SR52 Intimidator modelinin yerine geçicek olan model.Piyasada başarı elde eden modellerin zamanla güncellenmeleri alışık olduğumuz bir durumdur.Olight firması da bunu bozmayarak başarılı olmuş olan SR52 modelini güncelleyerek kullanıcılara sundu.Şimdi isterseniz firmanın belirttiği özellik tablosuyla incelememize devam edelim.

• LED türü – CREE XP-L HI LED, maksimum çıkış gücü 1100 lümen, 800m ışık mesafesi
• 3 adet parlaklık seviyesi artı  strop modu: 1100 lümen, 550 lümen, 80 lümen, ve 10Hz strop modu
• 99% ışık geçirgenliği sağlayan ve anti reflektif yapıda olan lens
• 18650 tipi şarjlı pilleri gövdesinde şarj edebilme, gövde üzerinde mikro usb şarj portu
• Isıl dağılım için verimli yapıda gövde tasarımı
• 3 adet pil haznesi, pil hazneleri ters pil takma koruması barındırıyor
• CR123A tipi pillerle de çalışabilme olanağı, bu tip piller gövde de şarj edilemiyor
• Mum tarzı kullanım için dik konumda durabilen arka kapak yapısı
• Çizilmelere dayanıklı tip-3 aluminium gövde,piller hariç ağırlık 405 gt

Evet firmanın belirttiği özellikler bu şekilde.Kutu ve kutudan çıkanları da fotoğraflarla gösterelim…

S-0

S-2

Kutu ve kutudan çıkanlar bizi olduka memnut etti.Özellikle taşıma kılıfı pek çok firmanın hiç vermediği bir aksesuar ve bunun için firmayı tebrik ediyoruz.Bunun yanında araç şarjı da oldukça iyi düşünülmüş ve kullanışlı bir ayrıntı.Aynı fiyatlara satılan ve başka firmaların yaptığı benzer modellerin kutusundan sadece basit ve kullanışsız bir askının çıktığını da hatırlatalım.

Fener elden kaymaması için karecikler şeklinde işlenmiş bir gövde yapısında.bu yapı artık çoğu firma tarafından benimsenmiş bir yapı.Arka kapak üzerinde herhangi bir düğüme yok ve güzel işlenmiş bir yapıda.

İki parçadan oluşan fenerin sadece arka kapağı açılıyor yani kafa kısmı gövde ile yekpare yapıda.Kafanın ön kısmı tam yüvarlak yapıda ve kafa-alt kısımda yuvarlanmalara karşı direnme çukurcukları mevcut.Lens kenarlarında mavi bir conta bulunuyor.Firma için bu mavi conta bir tür imza ve su geçirmezliği de simgeliyor.Açma kapama düğümesi kafa kısmının ısı atma bölümünde bulunuyor.Çerçevesi parlak metal olan açma kapama düğümesi silikondan yapılmış ve biraz kabarık yapıda.Bu da kazara açma durumlarına neden olabilir.

Fener alışılmış şekilde bir tak çıkar pil tutucuya sahip değil.Bunun yerine gövdeye gömülü yapıda pil yuvaları mevcut.Bu yuvalar tek veya çift pille çalışma özelliği de sunuyor.Ayrıca CR123A tipi pilleri de 2’li veya 4’lü şekilde de kullanmanıza olanak sağlanmış. Bu tip pillerin daha düşük çalışma süreleri sunduklarını da unutmayın.

UYARI! Pil yuvaları yapı gereği daha kalın ve daha uzun olan 18650 tip pilleri desteklemiyor.Bu tip pilleri bu fenerde kullanamazsınız.Pil alırken buna dikkat etmenizi öneririz.Daha kalın ve uzun olan bu piller genelde kendi içinde ters kutup koruması olan pillerdir.Ayrıca Alttaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi dipteki pil kutup başları gömülü yapılmış.Bu sebepten düz artı kutpu yapıdaki piller de uyumsuz olacaktır.

Gövdenin üzerinde mikro usb şarj portu bulunuyor.Bu port sert bir plastikle korunuyor.Hemen önünde şarj göstergesi bulunuyor.Bu gösterge (LED) aynı zamanda düşük pil durumunu da gösteriyor.

Şarj gösterge ışığı aynı zamanda pilleri ters taktığınızda da uyarı veriyor.Ayrıca arka kapak tam sıkılmadığında da aynı şekilde yeşil ve kırmızı şeklinde yanıp sönerek uyarı veriyor.

Fenerin alışık olmayan şarj özelliği sebebiyle biz de ayrı bir şarj testi yaptık.Testi 3×18650 (2600mAh) tipi pillerle yaptık.Kullandığımız usb adaptör DC5.0V, 2A çıkış gücüne sahip bir adaptördü.Test sonucunda, şarj öncesi, şarj sırasında ve sonrasında olan değerler alttaki tabloda görülmektedir.Bu ölçümün amacı usb adaptör ile pillerin tam olarak nekadar zamanda dolduklarını görmekti.Pillerin tam dolum süresi 9 saat 25dk oldu.Bu süre belirttiğimiz 2600 amperlik piller içindir.Süre pil markalarına ve modellerine göre değşiklik gösterecektir.sarj-tablosu

Alınırmı Alınmazmı?

Bizce parasını hakeden bir fener ve ihtiyacınız bu boyutta bir fener ise kesinlikle alınır.Aslında dolar bu hallere gelmeden önce alınırdı.Şuanda bukadar para elbette verilmez.Normal ederi 160 tl cıvarı olan bu fener şuanda bunun iki katı ve alınası olan feneri ülkemiz şartları nedeniyle alamıyoruz.Parası olan elbette alabilir buna bir sözümüz yok.Fakat ülkemizde de satışı yok ve yürtdışından getirmeniz gerekiyor.Ülkemizde satılan diğer markaların  muadili var ama usb şarj özelliği yok.Uygun fiyata şarj cihazı bulabilirseniz fenix markasının bu kategorideki modellerine bir göz gezdirebilirsiniz.

Son olarak dış çekimlerden birkaç kare paylaşalım ve incelememizi bitirelim…

Örnek 1: 85 metre maksimum mod
Örnek 1: 85 metre maksimum mod
Örnek 2: 190 metre maksimum modta
Örnek 2: 190 metre maksimum modta
Örnek 3: 390 metre maksimum mod
Örnek 3: 390 metre maksimum mod
Sisli bir kış akşamı, 30 metre maksimum modu
Sisli bir kış akşamı, 30 metre maksimum modu

 

 

Olight SR52UT intimidator

Olight SR52UT intimidator
8.2

Malzeme Kalitesi

9/10

  Kullanım Kolaylığı

  7/10

   Işık Gücü

   9/10

    Dayanıklılık

    9/10

     Fiyat / Performans

     7/10

      Pros

      • Usb sarj Özelligi
      • Güçlü Isık
      • Yanma Süresi

      Cons

      • Pil Artı Kutpu içe Gömülü
      • Ülkemizde Satısı Yok

      Yorumlar

      yorum yap

      benzer haberler

      Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

      Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …