Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / Ölümcül Arı Virüsü Hızla Yayılıyor ve Sadece Bizler Durdurabiliriz

Ölümcül Arı Virüsü Hızla Yayılıyor ve Sadece Bizler Durdurabiliriz

Arı kolonileri tarih boyun ölümcül hastalıklara yakalanmışlar ve bunları genelde atlatmışlardır.Fakat bu son hastalık yada virüs son dönemde arıları hiç olmadığı kadar kötü şekilde vurdu.Yapılan araştırmalar bu son virüsün insanoğlu tarafından türemiş olabileceğini göstermekte.Araştırmalar aynı zamanda arıların başına ördüğümüz bu virüsü engelleyebileceğimizi de gösterdi.

Deforme kanat virüsü adı verilen bu salgın son 10 yılda milyonlarca arıyı yok etti ve yok etmeye devam ediyor.Araştırmacılar virüsün çıkış yerinin Avrupa olabileceğini düşünüyor ve oradan gelen arıların Varroa akıntısı adındaki enfeksyonu taşıdıkları sanılıyor.

Varroa Mite virüsü mikron mikroskobu görüntüsü
Varroa Mite virüsü mikron mikroskobu görüntüsü

Bu salgını engellemek için yapılabilecek en iyi şey, arıların göçlerini engellemek ve virüsü bir bölgede tutarak yayılmasını önlemek.Kimimiz için önemsiz bir durum gibi görünebilen bu salgını ve arıların bizim için önemini anlamamız şart.Zira bu çalışkan dostlarımız ekinlerimizin ve meyvelerimizin yüzde 30’nu tozlaştırmakta.Öyleki çiftçiler yüzyıllardır avrupadan sırf bu işler için arı getirtmekte ve meyve zebze verimlerini arttırmakta.

Dünya çapında arı ticareti hernekadar verimli ve gerekli bir durum olsa da bu son salgının yayılma sebebi de bu oldu.Örnek olarak 1947-2005 yılları arasında Amerika’daki arı popülasyonun yüzde 57’si “Varroa mite” sebebi ile yok oldu.Virüs,arı larvalarnından beslenerek onları yok ediyor ve böylece arı popülasyonunu kaynaktan yok ediyor.

Arı ölümlerinin kaynağının bulunması büyük bir adım olsa da problemin giderilmesi için yapacaklarımız oldukça fazla.Arı transferleri kontrol altına alınmalı ve tıpkı Rusya’nın bize yaptığı gibi meyve ve sebzelerin kontrolü sık sık ve kararlılıkla yapılmalı.Unutmamak gerekiyor ki,ihrac veya ithal ettiğimiz meyve-sebzeyi kontrol etmez ve önlemini almazsak yarın ihrac edecek meyve-sebze bulamayabiliriz.

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …