Salı , 7 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / Saksılar Şarj İstasyonu Oluyor

Saksılar Şarj İstasyonu Oluyor

Evet yanlış okumadınız.Evimizdeki bitkiler artık telefonlarımızı şarj edebilecek…

Son zamanlarda, alternatif enerji kaynağı arayışlarına bitkiler de dahil edildi. Bitkilerin fotosentez esnasında dönüştürülebilir enerji açığa çıkardığının keşfedilmesi sonrasında, bu konuya yönelik pek çok proje görüyoruz. Bioo Lite  isimli proje bunlardan birisi.

Herkese açık bağış platformlarında destek arayan Bioo Lite, bitkilerin fotosentezi esnasında elektrik enerjisi ürettiğini ve 5 yıl boyunca bu enerjiyi kullanılabilir kıldığını iddia ediyor. Proje görselleri ve tanıtımlar, teknolojinin kullanıma hazır olduğunu gösteriyor.

Bioo Lite, saksı içerisindeki toprağa yerleştirilen enerji panellerinden oluşuyor. Kullanıcı, bitkisini saksıya diktikten sonra, alışık olduğu şekilde suluyor ve büyümesini takip ediyor. Bioo Lite ise, bitkiye ve fotosenteze herhangi bir etki etmeden arka planda çalışmaya başlıyor.

bio-saksi

Proje, bir USB çıkışı yerleştirdiği saksı üzerinden mevcut akıllı telefon ve tabletleri şarj edebildiğini ifade ediyor. 24 saat içerisinde akıllı telefonlar 3 kere şarj döngüsüne girebiliyor. Döngünün devam etmesindeki tek şart, elbette fotosentezde olduğu gibi güneşli bir ortamın olması.

Daha önceleri de, bir araya toplanmış bir kaç saksıdan elde edilen enerji ile küçük bir ampülün sürekli yakılabildiğine şahit olmuştuk. Bu bakımdan fotosentez enerjisi; rüzgar, güneş ve dalgalardan sonra dördüncü alternatif enerji kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca gelecek için önemli bir potansiyele de dahip.

Girişim, şimdiden ihtiyacı olan bağış desteğini karşılamış durumda. 135$ bağış karşılığında enerji üreten saksı hediye ediliyor. Dağıtım ise Aralık ayı içerisinde başlanacak.Tanıtım videosuna aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.indiegogo.com/projects/bioo-charge-your-phone-with-the-power-of-a-plant#/

 

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …