Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Donanım İnceleme / Bisiklet ve donanımları / TREK FX 7.4 HYBRİD BİSİKLET İNCELEME

TREK FX 7.4 HYBRİD BİSİKLET İNCELEME

Neden bir Hibrit bisiklet aldım?

Aylardır süre gelen merakım sonucu bisiklet almaya karar kıldım ve sonunda malümunuz Trek fx’i seçtim.Pek çok kişi bunu bir hız bisikleti veya düz yol bisikleti olarak tanımlıyor fakat gerçek bunlardan uzak.

Trafiği eziyet olan Mega (yaşaması işkence) şehir İstanbul’da yaşayan biri olarak, bu trafikten bir nebze kaçabilmek umudu ile bisiklete merak saldım. Biraz ön inceleme yapınca anladımki bisiklet almakta karmaşık bir seçim problemi haline gelmiş. Özellikle ülkemizde standart olan “satıyorsa fiyatını katlamalıyız” polikitaksı geçerli olan her ürün gibi bisiklet de öyle bir hale gelmiş. Evet şaka yapmıyorum, 30,000 TL’ye bisiklet satılıyor a dostlar. Hem de elektrikli değil. Yok karbon fibermiş, yok çok hafifmiş falan. Yahu bu paraya gider araba alırım bunca hammallığı bacaklarım değil araba çeker. Neyse, anladımki o karbon fiberler de zengin kısmı içinmiş 🙂

Araştırmalar sonucu fx 7.4 hibrit bisikleti beğendim ve almaya karar verdim. Bir istanbullu olarak işin kaynağı olan Karaköy’e gittim ve fiyat sormaya başladım. Çeneniz nekadar laf yapıyorsa fiyatlar da ona göre değişmekte. Altta yazacağım fiyatlar ortalama fiyatlardır.Yani fikir vemesi bakımından yazıyorum. Şehre göre ve maazaya göre elbette fark gösterecektir.

 • Kadro – FX Alpha Gold Aluminium. İsteğe göre arka bagaj monte edebilirsiniz.
 • Ön göbek – FORMULA FM21 – 25 TL
 • Maşa – Bontrager Nebula Carbon. İsteğe göre ön bagaj monte edilebiliyor.
 • Arka göbek – Shimano RM30 70 TL
 • Vites kolları – Shimano Acera M390 280 TL
 • Jantlar – Bontrager TLR  32 Tel  iç lastiksiz  uyumlu.
 • Lastikler – Bontrager AW1 Hard Case Lite  700x32c
 • Ön aktarıcı – Shimano Acera 80 TL
 • Arka aktarıcı: Shimano Deore 290 TL
 • Ruble – Shimano HG20 11-32 100 TL
 • Aynakol – Shimano Acera M391 250 TL
 • Zincir: KMC X9 190 TL
 • Fren – V tip Tektro 250 TL

Bir arkadaşımda Rockhopper 2009 model bir dağa bisikleti vardı uzun zamandır. Ara sıra gittiğimiz gezilerde yanına alırdı ve bende sürme şansı bulurdum. Dağ için tasarlandığı için kamp ve gezilerimizde sürülmesi idealdi. Fakat iş şehre gelince durum değişiyor. Dağ başında olduğunuzda bunun bilincine sahipsiniz ve sürdüğünüz bisiklet nekadar ağır olursa olsun göz arda ediyorsunuz. Çünkü oradaki zorlu şartlara dayanmasını beklersiniz ve dayanıklılık beklentiniz ağırlığı göz arda edebiliyor.

Asıl Seçme Sebebim

Dağ bisikleti, güçlü süspansyon, dayanıklı iskelet ve kalın lastikleri ile ağır bir rus tankı gibi ağır bir bisiklet türü. Uzun yol bisikleti, ince ve hafif iskeleti ile dağ keçisi boynuzları gibi bükülmüş direksyonu ile nispeten hafif bir bisiklet türü. Hafif olması şehir için oldukça uygun elbette. Fakat o bükülmüş direksyon yapısı sürüş konforunu oldukça bozan bir olgu. Diğer bir olumsuzluk ise İstanbulun delik deşik yolları. Yani şehir bisikletinin incecik lastikleri bu yollarda el arabası sürüyormuş hissiyatı yaratır.

Bu yüzden adından da anlaşılacağı üzere Hibrit türü olan Trex 7.4 ;ü seçtim. Bir alt veya bir üst modelde kullanılan malzemenin hemen aynısını kullandığı için ortasını almak mantıklı geldi 🙂

Yapısal Ayrıntılar

Kadro kısmı Alpha gold aluminiyum kullanılarak imal edilmiş böylece olabildiğince hafif ve dayanıklı olması sağlanmış. Aynı metal yapı 7.3 ve 7.4 modellerinde de kullanılmış. Daha önceki modellerde kullanılan aluminiumdan daha farklı olan bu aluminium hem daha hafif hem daha dayanıklı yapıda. En azından firmanın iddası bu yönde.kadro

2015 model de fren kabloları kadro içinde alınarak fonksyonellik arttırılmış.

Gelelim Ön maşaya. 7.3 versyonda aluminyum maşa kullanılırken, 7.4 ve 7.5 modellerde karbon maşa kullanılmış. Böylece hem ağırlık azaltılmış hemde bir dağ bisikletinin yaptığı gibi sarsıntıyı kol ve eklemlere daha iyi iletmesi sağlanmış. Fakat maşa komple karbon değil neyazıkki. Komple karbon sadece pahalı yarış bisikletlerinde kullanılmıkta. Fakat büyük kısmı karbon olan bu maşa da olabildiğince konforu arttırmış. Aluminium’a göre daha esnek olan karbon, darbe emilimini daha iyi yaptığı için konforu arttıran bir malzeme türü.

Gidon ve elcikler Bontrager Satellite Plus modeli tercih edilmiş. Bu firma Trek’ e bağlı aksesuar üreten bir firma. Satellite IsoZone Plus modeli olan elcikler konforu olabildiğince üst seviyede tutmuş. Karbon maşa ile iyi uyum gösteren tüm bu direksyon takımı, darbelere olabildiğince iyi direnç göstermekte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Boğaz kısmına Bontrager marka aydınlatma veya yol bilgisayarı takabilirsiniz. Üstelik herhangi bir baülantı aparatına ihtiyaç duymadan. Bu benim özellikle beğendiğim bir özellik oldu. Kalkıp bir de bisiklet lambası bağlarım diye 30-40 lira aparata vermek hoş olmazdı. Yakın zamanda satın aldığım ve incelemesini sitemizde bulabileceğiniz “Fenix BT20” bisiklet lambası Bontrager’in aparatına uyum göstermedi fakat kendi aparatı olduğu için sorunsuz bağlayabildim.bt20

Fren sisteminde hidtolik disk kullanılmayan bu modelde Tektro firmasının basit v tipi fren sistemi kullanılmış. Eğer hidrolik diskli fren sistemini isterseniz karbon maşadan feragat etmeniz gerektiğini unutmayın. Basit v sistemli fren sisteminin yağmurlu havalarda ve 90-100 kiloluk ağırlıklarda bile iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. O yüzden hidrolik disk yok diye çokta dert etmek gereksiz.

Vites sistemine gelince… İşte burda biraz hayal kırıklığı yaşadım. Genelde firmaların giriş seviyesi bisikletlerde kulandığı vites sistemini kullanmış firma.Önde aykanol ve arttırıcı olarak Shimano Acera, arkada ise Shimano Deore arttırıcı kullanılmış. Aykanol ve ön arttırıcıyı 350 TL gibi bir rakam ödeyerek Deore ile değiştirebilir (çıkan parçaları en az 100 TL’ye satabileceğinizi unutmayın), ortamlarda full Deore bisikletim var diyebilirsiniz. 3000 liraya yakın bir fiyata aldığım bisiklete onu bunu değiştireyim derken 4000 tl seviyesine yaklaşmak istemiyorum açıkçası. Belki ileride araba hastalığı gibi olursa olabilir fakat şuan abartı geliyor. Espiri bir yana bir bisiklete 3000 lira vermek aptallık diyenleriniz olduğunu tahmin edebiliyorum. Haksız değilsiniz tabi fakat her gün minibüsle işe gidip gelen biri olarak günlük 4,5 lirayı minibüse veriyorum. Artık vermiyorum. Onun yerine pedal çeviriyorum. Aylık 90 TL gibi bir para cebimde kaldığına göre bisikleti amorti etmem çok sürmez:) Bunun yanında her ay 70 TL ödediğim spor salonuna da gerek kalmadı. Eh ordan da bir 70 lira koyunca bana mantıklı geldi. Bakalım kış günü nasıl olacak onu göreceğiz.

vites gurubu
vites gurubu

Gelelim teker gurubuna. FX 7.4 bir alt modeldeki 32 telli Bontrager TLR jantlar ile geliyor. Biraz ağır gibi gelen bu jantlar için şuanlık bir yorumum yok. Umuyorum ağırcana olmalarının sebebi dayanıklı olmalarıdır.trekfx7

Sele kısmı ise karbon yerine daha ağır metal borulardan imal edilmiş ve bu can sıkıcı. Özellikle değiştirmeyi düşündüğüm kısım burası olacak. Zira 100 tl vererek karbon borularla değiştirmek daha mantıklı.Bu durumda hem daha hafif hemde daha esnek bir yapıda olucak. Mesela Brooks B17 ile değiştirmek iyi fikir.

Gelelilim genel kullanım sonucuna

27 vitesli olması sebebi ile yokşları çıkmak daha kolay. Kimi zaman virajlarda sanki bir dağ bisikleti sürüyormuşsunuz izlenimi veriyor. Zaten 3000 tl verince insan bu izlenime kapılmak istiyor:)

İsterseniz köy yollarında da kullanabileceğiniz bir bisiklet bu. Masrafa girip dayanıklı kevlar lastikler takarsanız taşlı ve engebeli yollar sorun olmayacaktır. Fakat amortisör yapısı olmadığı için dağ tepe uygun olmayacaktır. O alan farklı ve daha pahalı bir alan unutmayın. Bisiklet farklı yol şartlarında bile tıkırtılı sesler çıkartmıyor ve dandik hissiyatı uyandırmıyor.1000 lira daha pahalı olan 7.5 modelinden tek farklı daha az telli ve biraz daha ağır (100gr) olan jantları. Bu yüzden üst modelini niye almadım gibi bir düşünceniz olmasın. Sadece paranıza yazık edersiniz. Üzerinde sensör takma yerleri bulunan trek dilerseniz bunlarla uyumlu çalışan yol bilgisayarı da takabilirsiniz. Kendi sensörleri 240 tl gibi fiyata satılmakta. 100 Tl gibi fiyatlara muadillerini alabilirsiniz. Yol bilgisayarını da muadili almanızı tavsiye ederim. Onu da yarı fiyata alabilmek mümkün.

Alırken denemenizi öneririm. Yoksa size büyük gelen bir bisiklet alıp canınızı sıkabilirsiniz.Feneryolu ve göztepe çevresindeki bisikletçiler biraz kazık olduğu için başka yerlere bakmanızı öneririm. Sanırım tok satıcılar olmuşlar ve indirim konusunda uygun değiller.

Sonuç olarak bisikletten memnunum fakat eleştireceğim yerler de yok değil. Mesela vites gurubu ve göbekler 1000 tl altı giriş seviyesi bisikletlerde kullanılanla aynı. İleride değiştirmeyi düşüneceğim ilk parçaları bunlar olacaktır.

Konu hakkında tecrübe ve yorumlarınızı lütfen eksik etmeyin. Ayaklarınıza sağlık 🙂

 

 

 

TREK FX 7.4 HYBRİD

TREK FX 7.4 HYBRİD
6.2

ÖN TAKIM

7/10

  İSKELET

  5/10

   VİTES SİSTEMİ

   5/10

    ARKA TAKIM

    7/10

     DİREKSYON

     7/10

      Pros

      • YARI KARBON MAŞA
      • DİREKSYON TAKIMI
      • LASTİK VE JANTLAR

      Cons

      • KALİTESİZ KADRO
      • VİTES TAKIMI
      • FİYAT YÜKSEK

      Yorumlar

      yorum yap

      benzer haberler

      Bisikletlere “elektrik” takviyesi: go-e ONwhee

      Elektrikli bisikletlere ilgi artarken, üreticiler standart bisikletlere elektrik takviyesi yapmak için de yeni çalışmalar çoğalmış durumda. …