Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Tarım ve Hayvancılık / TRÜF MANTARI PROJELERİ DEVAM EDİYOR

TRÜF MANTARI PROJELERİ DEVAM EDİYOR

Denizli’de uygulanan bir proje kapsamında Cankurtaran Ormanı’na giden 50 kişilik grup, ellerindeki çubuklarla ’Siyah elmas’ olarak adlandırılan trüf mantarı aradı. Trüf mantarının üretimi hakkında bilgi alan kursiyerler, yüksek fiyata alıcı bulan mantarın üretimi ve ihracatı için girişimlerde bulunacaklar.

Orman Genel Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin işbirliğinde köylülerin gelirini arttırmak amacıyla trüf mantarı projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Denizli pilot bölge seçildi. Yaban domuzlarının çok sevdiği trüf mantarını koruma altına alan Denizli Orman Bölge Müdürlüğü, Cankurtaran Ormanı’nda trüf mantarı için 400 dekarlık alan oluşturdu. Ormanın etrafı domuzların girmemesi için tel örgüyle çevrildi. Trüf mantarı ormanı için diğer ormanlarda da çalışmalar devam ediyor. ‘Kralların yiyeceği’ ve ’Siyah elmas’ olarak adlandırılan trüf mantarının köylülere gelir sağlaması için Denizli Orman Bölge Müdürlüğü Acıpayam ve Bozkurt İlçelerinde eğitim çalışmaları yaptı. Eğitime iki ilçeden 100 kişi katıldı.

Katılımcılar, Cankurtaran Ormanı içinde trüf mantarı için oluşturulan alanda pratik yaptı. Acıpayam İlçesi’nde trüf mantarıyla ilgili bilgilendirme eğitimi verilen 50 kursiyere, trüf mantarının bulunduğu ormanda da zeminin nasıl olacağı, toprağın nasıl çatlayacağı, bu mantar türünün nerelerde olabileceği konularında bilgi verildi.

YURT DIŞINDA KİLOSU 250 EURO
Eğitimi veren Orman Genel Müdürlüğü Orman Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkanı Özgür Balcı, özellikle Fransa’da gurmelerin tercih ettiği trüf mantarının oldukça değerli olduğunu söyleyerek “Ülkemiz, trüf mantarı için uygun bir orman yapısına sahip. İzmir’de de araştırmalar yaptık, oralarda da çok uygun trüf mantarının yetiştiği alanlar var. Amacımız, kırsal alanda yaşayan insanlara gelir kapısı açmak. Trüf mantarının Avrupa’da borsası var. Şu anda kilogram fiyatı 250 Euro civarında. Bu fiyat bazen daha da çok yükseliyor. Eğitim çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. Yerel değerimiz olan trüf mantarını yurt dışına pazarlamadan önce insanlarımıza gerekli eğitimi vermeliyiz” dedi.

“DOMUZLAR YİYECEĞİNE ÜLKEMİZ KAZANSIN”
Denizli Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu ise, orman yakınında yaşayan köylüler için trüf mantarının iyi bir gelir aracı olabileceğini söyleyerek, “Trüf mantarının değerini iyi bilmiyoruz. Halk arasında da fazla tanınmıyor. Biz şu anda üretim ve eğitime ağırlık veriyoruz. Eğitim çalışmaları tamamlandığında, Denizli köylüleri trüf mantarından önemli ölçüde gelir elde edecek” diye konuştu.

Kaynak: Ferah IŞIK – Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

İzmir bölgesinde Arı Safari uygulaması başlatıldı

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından başlatılan arı safari uygulaması arıcılığın yoğun yapıldığı yerlerde gerçekleştirilmeye başlandı. …