Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / Ülkemizin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Hizmete Girdi

Ülkemizin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Hizmete Girdi

Konya’da yer alan ve 20 milyon dolar maliyet ile yapımı tamamlanan Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali hizmete girdi.

Santralin sahibi Tekno Ray Solar şirketinin Genel Müdür Yardımcısı  Mehmet Özenbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin toplam maliyetinin 20 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

Konya’nın karatay ilçesine bağlı Kızören Mahallesi’nde kurulan santralin, 18,5 megavat kurulu güce sahip olduğunu dile getiren Özenbaş, “Kızören Güneş Santrali 430 dönüm arazi üzerine kurulu olarak yapıldı. Kurulu güç  açısından Türkiye’nin en büyük güneş santrali olma özelliğini taşıyor” dedi.

günes-enerjisi-santrali1

Özenbaş, santralin yapımında 200 kişiye istihdam sağlandığını  belirterek, projenin 9 ayda tamamlandığını ve kullanılan güneş panellerin  verimlilik oranının yüzde 16,5 civarında olduğunu aktardı.Santralin yıllık 30 bin megavatsaat elektrik üretimi gerçekleştirmesi  planlanıyor.

Santralin, “Online Scada” mimarisine sahip Türkiye’deki tek santral  olduğunu ifade eden Özenbaş, tamamen yerli yazılım geliştirilerek tasarlanan  sistemle panellerin uzaktan izlenebildiğini ve üretim değerlerinin de anlık takip  edilebildiğini kaydetti.

günes-enerjisi-santrali2

 

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …