Salı , 7 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / Yıldırım Çarpmalarından Koruyan Kamp Çadırı Üretildi

Yıldırım Çarpmalarından Koruyan Kamp Çadırı Üretildi

Ülkemizde pek olmasada ekonomisi daha güçlü olan ülkelerde kamp yapmak artık bir kültür haline geldi.Öyleki kamp artık bir sektör haline gelmiş bulunmakta.Karavanlardan bahsetmek bile istemiyoruz.Zira karavanlar ayrı bir sektör.Yazımıza konu olan çadır normal bir kamp çadırı.Hollanda’da güzel sanatlar öğrencisi olan Kama Jania adlı bir gencin projesi olan bu çadırın çalışan prototipi üretildi.Tüm denemeleri başarıyla bitiren prototip çadır artık seri üretime hazır durumda.

Peki bu çadıra neden ihtiyacınız olsun veya kimin ihtiyacı olur? Elbette ülkemizdeki çoğu kamp meraklısına uymayabilir.Fakat kamp kültürünü 4 mevsim yaşamayı seven veya bisikletle uzun yol yapanlar için oldukça uygun ve kullanışlı.Gerek açık alanlar gerekse ayğçlık alanlar olsun ani bastıran bir yağmurda yıldırım çarpması bir olasılıktır ve göz ardı edilemez.

bolttent-11

Çadırın yapısında 3 katmandan oluşan farklı yapılarda kumaş kullanılmış.Çadırı oluşturan iskelet yapısı birbirine bağlı aluminium çubuklardan oluşuyor.Bu metal iskelet 200 kiloamper gücündeki akıma dayanabiliyor ve böylece bir yıldırımın akımını direkt olarak toprağa iletebiliyor.Kullanılan 3 katmanlı kumaşlar da bu akımı iletmemek için özel üretilmiş.Böylece hem yıldırımdan koruma hemde fırtınalı havalarda daha sağlam bir koruma sağlayabilen bir çadır ortaya çıkmış.Üstelik tüm bu özelliklere ramen çadır sadece 1 kilo 200 gram ağırlığında.Böylece normal bir çadır gibi sırt çantasında sorun yaratmadan taşınabilmekte.

bolttent-3

Fiyatı henüz açıklanmayan çadırın yakın bir zamanda üretimine başlanacak ve öncelikle Avrupa ülkelerinde raflarda yer alacak.Farklı amaçlar için 3 model olacak.Çadırla ilgili bir test videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …