Pazar , 5 Nisan 2020
ana sayfa / Genel / Yüzebilen ve Balık Yakalayabilen Yeni Bir Örümcek Türü Keşfedildi

Yüzebilen ve Balık Yakalayabilen Yeni Bir Örümcek Türü Keşfedildi

Avustralyalı bilim insanları, “Dolomedes briangreenei” adı verilen yüzebilen ve balık yakalayabilen yeni bir örümcek türü keşfettiklerini açıkladılar.Ördükleri ağlarında tuzak kurarak avlamalarına alışık olduğumuz örümcekler bu yeni tür ile bu geleneği bozmuşa benziyor.Avuç içi büyüklüğünde olduğu söylenen Brisbane örümceği, suyun yüzeyinde kalabilmek için titreşimler ya da dalgalar kullanıyor ve bu şekilde rotasını belirleyip avlanabiliyor.

dolomedes_briangreenei_su-orumcegi-yaban

Aynı zamanda iyi birer yüzücü olan Brisbane örümcekleri, genellikle sığ su havuzlarındaki kayaların üzerinde yaşıyor. Su yüzeyinde hareket de edebilen örümcekler, bunun için orta iki bacağını kullanıyor.Eğer bir balık dikkatlerini çekerse, Brisbane örümcekleri suya atlıyor ve hızlıca yüzerek alta saklanıyor.

Keşfedilen yeni tür örümceğin balık, kurbağa, yavru kurbağa ve kara kurbağası yediği açıklandı ve haşerelerin kontrolünde kullanabileceği belirtildi.Queensland Başbakanı Annastacia Palaszczuk, Brisbane’de bugün düzenlenen Dünya Bilim Festivali’nin kurucusu Profesör Brian Greene’ye bu yeni keşfi duyurdu.Örümceğe, ABD’li teorik fizikçi ve sicim kuramcısı Columbia Üniversitesi profesörlerinden Brian Greene’nin adı verildi.

 

 

Yorumlar

yorum yap

benzer haberler

Yerel ve Sağlıklı Tohum’dan G.D.O’ya Geçmemize Ramak kala…

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” derken, Fethiye’de “4.Yerel Tohum Takas Etkinliği’’ …